PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rusza 18. OFAFA, czyli Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych – tradycyjnie w krakowskim Kinoteatrze Wrzos. Najstarszy i wciąż jedyny, zasiedziały w Podgórzu, doroczny przegląd dokonań polskich twórców filmów animowanych.

Głównym elementem programu pozostaje oczywiście konkurs, do którego zakwalifikowało się w tym roku 58 filmów. Wśród ich autorów są i uznani twórcy jak kilkukrotny laureat OFAFA Krzysztof Kiwerski, i zastępy studentów z bodaj wszystkich uczelni kształcących w zakresie filmu animowanego, i kilkuletnie dzieci. To ze wszech miar przekrojowa, reprezentatywna impreza. Prawdę mówiąc, konkursy są trzy: filmów profesjonalistów (21), studenckich (22) i nieprofesjonalnych (15). Jury jest z pewnością jedno, za to pięcioosobowe. W jego skład wchodzą: animatorka, zeszłoroczna laureatka OFAFA Marta Pajek, prezes Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu Ewa Sobolewska, wybitny kompozytor nie tylko filmowej muzyki Zygmunt Konieczny oraz artysta wizualny i teoretyk kultury Tomasz Kozak. Temu zacnemu gronu przewodniczyć będzie reżyser i producent Leszek Gałysz, autor niezapomnianego „Jacka i Placka” z muzyką Lady Pank. Wszyscy jurorzy osobiście zaprezentują publiczności swoje filmy w ramach specjalnie skomponowanych pokazów retrospektywnych.


„Dróżnik” reż. Piotr Szczepanowicz. Fot. OFAFA

Ponad 20 filmów, którym tylko częściowo udało się zdobyć względy komisji selekcyjnej, obejrzeć będzie można w pozakonkursowej panoramie polskiej animacji.

Mimo że OFAFA to festiwal czczący i promujący polską animację, od lat daje też szansę na zażycie potężnej dawki szerokiego świata filmu, tym razem za sprawą ciekawego wyboru izraelskiej animacji (od pierwszej, jeszcze niemej hebrajskojęzycznej animacji po świeżutkie produkcje) oraz „wizytówek” festiwali: London International Animation Festival (dwa obiecujące bloki: Highligths of LIAF i The Best of British Animation 2012), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima (blok filmów nagrodzonych w konkursie Anima) i mariborsko-niepołomickiego Stoptrik International Film Festival (blok poklatkowo animowanych teledysków). To w sumie ponad 50 filmów.


„T. R. I. P.” reż. Sławomir Shuty. Fot. OFAFA

Jedynym pełnometrażowym filmem w programie jest "Kurczak ze śliwkami" Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud. Film wprawdzie gościł na ekranach polskich kin, ale wydaje się, że nazbyt krótko. O ile poprzedni film tej pary, czyli pamiętne "Persepolis", spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, nowy przyjęto dość chłodno. Organizatorzy zapewniają, że niesłusznie.

Werdykt jury poznamy na konferencji prasowej w sobotę 16 marca już o godzinie 14:00. Zaraz po niej odbędzie się forum dyskusyjne „Wokół polskiego filmu animowanego”, czyli doroczna, ciesząca się niemałym zainteresowaniem okazja do podsumowania kondycji polskiej animacji, udzielenia pochwał i wylania żali.

Największą nowością 18. OFAFA jest rozszerzenie bazy lokalowej o Kinokawiarnię Kika, najmłodsze, niezwykle prężne krakowskie kino. Wrzos i Kikę dzieli zaledwie kilkaset metrów. Tak oto polska animacja zawłaszcza coraz większą przestrzeń Podgórza. Warto przy tym być.



Maciej Gil
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.03.2013
Zobacz również
Podróż bez niespodziewanych zakrętów
19 filmów w konkursie Screen and Sound Fest.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll