PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przegląd filmów animowanych - Ostry Weekend Zaangażowany - potrwa od piątku do niedzieli w warszawskim kinie Iluzjon, należącym do Filmoteki Narodowej.

Na uroczyste otwarcie przeglądu, w piątek wieczorem (8 marca), organizatorzy imprezy szykują niespodziankę i - zapraszają właścicieli jamników razem z ich psami, które zostaną wpuszczone do kina. Przez trzy dni przeglądu publiczność w Iluzjonie będzie oglądała animowane filmy takich twórców jak: Julian Antonisz, Jerzy Kucia, Krzysztof Kiwerski, Ryszard Antoniszczak, Aleksander Sroczyński i Kazimierz Urbański.

Pierwszy dzień poświęcony zostanie twórczości Juliana Antonisza (1941-1987), reżysera, scenarzysty, kompozytora i wynalazcy. "Jego kino to sztuka absurdalnego humoru, często z pierwiastkiem refleksyjnym, i lawina zaskakujących pomysłów" - zwrócili uwagę organizatorzy imprezy. - Dla Antonisza muzyka i dźwięk w animacji były równie ważne, jak obraz. Artysta kierował się zasadą "zrób to sam", w myśl której skonstruował unikalne w skali światowej wynalazki, m.in.: pantograf-animograf zwany "fortepianem Antonisza", dźwiękownicę unikalną żyletkową, chropograf skaningowy - czytamy w zaproszeniu na przegląd.

Od tytułu jednego z filmów Antonisza, "Ostry film zaangażowany", pochodzi też nazwa przeglądu. W Iluzjonie pokazane zostaną także inne filmy tego artysty, m.in.: "Dziadowski blues non camera, czyli nogami do przodu" (1978), "Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia" (1974), "W szponach seksu" (1969), "Jak działa jamniczek" (1971). Projekcjom towarzyszyć będzie spotkanie z córkami Antonisza, Malwiną i Sabiną.

Organizatorzy imprezy podkreślają: - Absurdalne poczucie humoru Antonisza można odczuć bardzo silnie m.in. w filmie "Jak działa jamniczek". Jakiego koloru ma sierść? Jakie może mieć ubranko? A co skrywa w środku? Co zjadł na śniadanie? Może przechowuje w żołądku jakieś skarby? A może to już nie jamniczek, tylko osiołek lub tygrys?... Właśnie jamnikowi poświęcone będą sobotnie warsztaty dla dzieci (w wieku 6-12 lat), zatytułowane"Jak działa jamniczek?", w ramach których każdy młody uczestnik będzie miał okazję przedstawić w Iluzjonie własną wersję wyglądu psa: zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

W sobotę odbędą się też m.in. warsztaty "Kilka praktycznych sposobów na zrobienie sobie non-camery" (dla młodzieży w wieku od 15 lat) na temat zasad tworzenia filmów noncamerowych, czyli takich, jakie realizował Antonisz - gdy rysunki malowane są lub wydrapywane bezpośrednio na taśmie filmowej. - Uczestnicy zapoznają się z zasadami i specyfiką animacji non-camerowej, wykonywanej bezpośrednio na taśmie filmowej. Czerpiąc garściami z twórczości Antonisza, podejmiemy próbę zrealizowania własnego filmu. Efektem będzie niepowtarzalna animacja, inspirowana ideą "zrób to sam" - zapowiedziano.

W sobotę w Iluzjonie z widzami spotkają się Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kucia. Kiwerski tworzy filmy autorskie dla dzieci i dorosłych; te ostatnie utrzymane są najczęściej w mrocznej tonacji i poświęcone czyhającym na człowieka zagrożeniom cywilizacyjnym. Kucia to twórca kina filozoficznej refleksji, wnikającego w świat przeżyć wewnętrznych człowieka. Filmy Kiwerskiego, które zostaną pokazane w ramach przeglądu, to m.in. "Ryszard III" (1976) i "Stop! Wstęp wzbroniony" (1984), a filmy Kuci - m.in. "Refleksy"(1979) i "Odpryski" (1984).

Na niedzielę zaplanowano z kolei spotkanie z Kazimierzem Urbańskim. Publiczność obejrzy jego filmy, m.in.: "Demony" (1981) i "Witkacego wywoływanie duchów" (1989). W programie przeglądu znajdą się ponadto projekcje filmów Ryszarda Antoniszczaka (m.in. "Miki Mol" z 1975 r., "Fantomobil" z 1976 r.) i Aleksandra Sroczyńskiego ("Vice versa", 1983).

Pełny program Ostrego Weekendu Zaangażowanego oraz informacje o zasadach wstępu na poszczególne
wydarzenia dostępne są  TUTAJ.


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  7.03.2013
Zobacz również
W siedem dni dookoła Hiszpanii
"Róża" i "Miłość" ze Złotymi Taśmami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll