PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Józef Hen - pisarz, scenarzysta i reżyser, będzie gościem honorowym 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. 

Józef Hen jest związany z festiwalem od początku jego istnienia. Autor zasiada w Komitecie Honorowym Żydowskich Motywów, ale w tym roku będzie również bohaterem retrospektywy filmowej.

Jego najważniejsze dzieła literackie to m.in. „Nowolipie”, opisujące życie w warszawskiej dzielnicy, „Bitwa o Kozi Dwór”, „Opór”, „Nikt nie woła” (powieść sfilmowana przez Kazimierza Kutza), czy opublikowane w ostatnich latach powieści „Błazen – wielki mąż” (biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego) i „Mój przyjaciel król” (książka opowiadająca losy Stanisława Augusta Poniatowskiego).


Józef Hen, fot. jewishmotifs.org.pl

Szereg powieści Józefa Hena zostało przeniesionych na duży ekran, do wielu filmów autor napisał również scenariusze. Witold Berestowski zrealizował pod koniec lat 50. debiut scenopisarski Hena, „Rancho Texas”, będący próbą stworzenia „polskiego westernu”, z Boguszem Bilewskim w roli głównej. W następnych latach na podstawie scenariuszy Hena powstały takie filmy, jak: „Krzyż Walecznych”, "Kwiecień", "Prawo i pięść", "Don Gabriel". W późniejszych latach powstały seriale oparte na scenariuszach Hena: „Życie Kamila Kuranta” w reżyserii Grzegorza Warchoła, „Królewskie sny”, opowiadające o rządach Jagiellonów w Polsce czy przygodowy „Crimen” z Bogusławem Lindą w głównej roli. Józef Hen jest również autorem scenariusza do filmu Jerzego Hoffmana „Stara baśń”, a także autorem kilku dramatów teatralnych.

W swojej twórczości Józef Hen porusza często tematykę rozliczenia swoich bohaterów z przeszłości wojennej oraz opisuje ich próby adaptacji do życia w nowej, powojennej rzeczywistości. Drugim torem zainteresowań autora są powieści i scenariusze opisujące Polskę Piastów, Jagiellonów czy Sasów.

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy odbędzie w dniach 23-28 kwietnia  2013 w warszawskim kinie Muranów.

MR
jewishmotifs.org.pl
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2013
Zobacz również
W połowie marca rusza OFAFA
Tydzień Kina Hiszpańskiego - znamy program
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll