PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
23. odsłona przygód Jamesa Bonda w reżyserii Sama Mendesa w oscarową noc zdobyła dwie statuetki - za Najlepszą Piosenkę i Montaż Dźwięku. To wyjątkowe wyróżnienie Akademii na 50-lecie serii - ostatni raz film o Agencie 007 otrzymał Oscara w 1966 roku - był nim "Thunderball" z Seanem Connerym w roli agenta w służbie Jej Królewskiej Mości.

Przed "Operacją piorun" Bond zdobył Oscara tylko raz. Rok wcześniej "Goldfinger" otrzymał nagrodę za najlepsze efekty specjalne. Historia bondowskich nominacji jest równie krótka. Filmy długowiecznej serii były do tej pory nominowane do nagród Akademii tylko 5 razy, głównie w kategoriach dźwiękowych. W 1972 roku "Diamenty są wieczne" nominowano  za  dźwięk, dwa lata później "Żyj i pozwól umrzeć" - pierwszy film z Rogerem Moorem w roli 007 - zostało nominowane za muzykę. "Szpieg, który mnie kochał" w 1978 roku zebrał trzy nominacje - w kategoriach Najlepszej Piosenki, Ścieżki Dźwiękowej i Najlepszej Scenografii. Nominację do Oscara za efekty specjalne otrzymał "Moonraker" w 1980 roku. Ostatnim wyróżnieniem Akademii przed tegoroczną galą była nominacja w kategorii Najlepszej Piosenki w 1982 roku dla "Tylko dla twoich oczu"

"Skyfall" fot. Forum Film Poland

Robert Wade, który razem z Nealem Purvisem był scenarzystą ostatnich pięciu filmów serii (od "Świat to za mało" z 1999 roku) tłumaczy niechęć Akademii do Bonda jego "zbytnią brytyjskością". Zmagający się z samym sobą i własnymi słabościami, poważniejszy Bond w wykonaniu Daniela Craiga być może odczarował markę. Niestety, choć obraz był nominowany za zdjęcia Rogera Deakinsa, został pominięty w kategorii reżyserii czy scenariusza adaptowanego.

"Skyfall" jest do tej pory najlepiej zarabiającą częścią cyklu - na swoim koncie ma ponad miliard sto milionów dolarów, a także entuzjastyczne oceny krytyki.

KB
uk.movies.yahoo.com
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2013
Zobacz również
Zgłoś film na Quest Europe 2013
W połowie marca rusza OFAFA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll