PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Od 85. gali rozdania Oscarów dzielą nas już tylko godziny. Jest kilka rzeczy, które o tegorocznej uroczystościi jej gościach honorowych - nominowanych - trzeba wiedzieć!

1. Ceremonia, organizowana w Teatrze Dolby w Los Angeles (wcześniej Kodak Theatre), rozpocznie się o godz. 2.30 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego. Potrwa około trzech godzin. W Polsce transmisję na żywo będzie można oglądać na antenie Canal+.


Fot. Oscars.org

2 . 9 z 20 aktorów i aktorek nominowanych w tym roku do Oscara: Daniel Day-Lewis, Denzel Washington, Alan Arkin, Robert De Niro, Philip Seymour Hoffman, Tommy Lee Jones, Christoph Waltz, Sally Field i Helen Hunt- to artyści, którzy mają już w swoim dorobku statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

3. Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia"), Hugh Jackman ("Les Miserables - Nędznicy"), Emmanuelle Riva ("Miłość") i Quvenzhane Wallis ("Bestie z południowych krain") emocje związane z nominacją przeżywają po raz pierwszy w swoim życiu.


Kadr z filmu "Miłość", fot. Gutek Film

4. Dokładnie w dniu oscarowej gali, w niedzielę 24 lutego, Emmanuelle Riva będzie obchodzić 86. urodziny.

5. Emmanuelle Riva to najstarsza aktorka nominowana za główną kreację kobiecą w historii Oscarów. Najstarszą aktorką nominowaną za kreację drugoplanową pozostaje Gloria Stuart - miała 87 lat, gdy Akademia doceniła jej rolę w filmie "Titanic". Jest to również najstarsza osoba z nominacją w jakiejkolwiek kategorii.

6. "Miłość" to piąta produkcja w historii Oscarów, która walczy zarówno o nagrodę dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego, jak i dla najlepszego filmu (pozostałe to: "Z", "Emigranci", "Życie jest piękne" oraz "Przyczajony tygrys, ukryty smok").

7. 9-letnia Quvenzhane Wallis to najmłodsza dziewczynka z "normalną" oscarową nominacją w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Najmłodszym dzieckiem z nominacją (która ostatecznie zamieniła się w statuetkę) jest Justin Henry ("Sprawa Kramerów"). Swoje trofeum odebrał jako 8-latek. Shirley Temple otrzymała Oscara w wieku lat 6, ale była to specjalna statuetka.   


Kadr z filmu "Bestie z południowych krain", fot. Gutek FIlm

8. Daniel Day-Lewis to drugi aktor z nominacją za kreację Lincolna. Pierwszym był Raymond Massey, który zagrał prezydenta w obrazie "Abe Lincoln in Illinois" (1940).

9. "Les Miserables - Nędznicy" to pierwszy musical z nominacją w kategorii najlepszy obraz od roku 2002 i zwycięskiego "Chicago". W całej historii Oscarów jeszcze tylko dziewięć innych musicali zdobyło statuetkę dla najlepszego filmu: "Melodia Broadwayu" (1929), "Wielki Ziegfeld" (1936), "Idąc moją drogą" (1944), "Amerykanin w Paryżu" (1951), "Gigi" (1958), "West Side Story" (1961), "My Fair Lady" (1964), "Dźwięki muzyki" (1965) i "Oliver!" (1968).

10. Jedną z atrakcji tegorocznej gali będzie wspólny występ gwiazd  "Les Miserables - Nędzników". Wspólnie zaśpiewają: Hugh Jackman, Anne Hathaway, Russell Crowe, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Samantha Barks, Sacha Baron Cohen i Helena Bonham Carter.


"Les Miserables - Nędznicy", fot. materiały promocyjne filmu

11. "Poradnik pozytywnego myślenia" to pierwszy film od 1981 roku i obrazu "Czerwoni" (reż. Warren Beatty) z nominacjami w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy i najlepsza aktorka drugoplanowa.

12. Kompozytor John Williams, który walczy w tym roku o nagrodę za muzykę do dramatu "Lincoln", jest rekordzistą jeżeli chodzi o liczbę nominacji. Na swoim koncie ma ich już 48. Żadna inna żyjąca osoba nie może poszczycić się taką liczbą. Więcej zdobył tylko Walt Disney - aż 59.  Trzecie "miejsce" zajmuje Woody Allen z 23 nominacjami.

13. Roman Coppola, który razem z Wesem Andersonem otrzymał nominację za scenariusz oryginalny do filmu "Moonrise Kingdom", jest szóstym członkiem klanu Coppola, który doświadcza oscarowych emocji. Rodzina Coppola: Carmine Coppola, Francis Ford Coppola, Talia Shire, Nicolas Cage i Sofia Coppola - ma już na swoim koncie 24 nominacje.


Kadr z filmu "Skyfall", fot. materiały praosowe

14. Piosenka "Skyfall" Adele jest pierwszą od 10 lat piosenką oryginalną, napisaną na potrzeby filmu, która również podbiła serca wielbicieli muzyki i trafiła do pierwszej 10 listy Billboard Hot 100.

15. Thomas Newman dzięki "Skyfall" zdobył swoją 11. nominację do Oscara. Rodzina Newmanów: Alfred Newman, Lionel Newman, Emil Newman, Thomas Newman, David Newman i Randy Newman - ma ich już łącznie 87.DR
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2013
Zobacz również
Finał "Zmierzchu" najgorszym filmem roku
Independent Spirit Awards rozdane
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll