PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Problematyka ludzkiej pracy zdominuje 18. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm", które rozpoczną się w najbliższy piątek w Zamościu.

Festiwal potrwa od 15 do 21 lutego 2013 roku. - Myślą przewodnią "Sacrofilmu" jest człowiek i praca. To dzisiaj bardzo istotny temat. Człowiek jest powołany do pracy, ona ma być ważnym elementem jego rozwoju, a tymczasem dzisiaj praca staje się luksusem. Problemy związane z pracą człowieka chcemy pokazać na kinowym ekranie i rozważyć podczas wykładów i prelekcji - powiedział w środę dyrektor festiwalu ks. Wiesław Mokrzycki.



Podczas festiwalu zostanie wyświetlonych trzynaście filmów - fabularnych, dokumentalnych, animowanych - powstałych m.in. w Polsce, USA, Rosji, Francji, Niemczech, Włoszech. - Nie wszystkie filmy są  ściśle religijne. Niosą jednak tęsknotę za prawdą, miłością, sprawiedliwością, sensem życia, a także za sensem, jakim jest Bóg. Ukazują nieraz prawdę o człowieku, który żyjąc bez Boga, tak naprawdę po omacku go szuka - dodał ks. Mokrzycki.

"Sacrofilm" rozpocznie projekcja filmu "Angelus" w reżyserii Lecha Majewskiego, który ma również spotkać się z widzami. Jest to dramat, poetycki film opowiadający dzieje niezwykłej janowskiej gminy okultystycznej, działającej na Śląsku w latach 30-tych i w pierwszych dekadach powojennych. Widzowie będą też mogli obejrzeć nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie film braci Tavianich pt. "Cezar musi umrzeć" o wystawianiu przez więźniów Rebibbia (rzymskiego wiezienia o zaostrzonym rygorze) sztuki Williama Szekspira "Juliusz Cezar" .

Pokazany będzie również dokument "Enfants forats" francuskiego reżysera Huberta Dubois, podejmujący problem zniewalanych do pracy dzieci. Dubois spotka się także z zamojską publicznością. W programie festiwalu znalazł się też fabularyzowany dokument "Oberlangen" w reż. Małgorzaty Bramy o jenieckim obozie kobiecym, gdzie trafiały m.in. uczestniczki Powstania Warszawskiego, kobiety-żołnierze Armii Krajowej.

Będzie można także zobaczyć turecki animowany film "God's Faithful Servant: Barla" o życiu wybitnego uczonego muzułmańskiego Bediuzzaman Said Nursi, wyreżyserowany praz Orhana Oeztuerka Esina, a także film dokumentalny "Było sobie miasteczko" w reż. Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego opowiadający historię Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej, żyło w zgodzie kilka narodowości, a w 1943 r. nacjonaliści ukraińscy w murach kościoła wymordowali Polaków.

Ostatniego dnia zaplanowano debatę nt. "Człowiek i praca". Ma ona dotyczyć zarówno społecznych problemów związanych m.in. z brakiem pracy czy złymi warunkami pracy, jak też rozumienia sensu i roli ludzkiej pracy w różnych religiach. Refleksji służyć mają  m.in. encyklika Jana Pawła II "Laborem exercens" (łac. Wykonując pracę), fragmenty Koranu czy pism Marcina Lutra. W dyskusji wezmą udział naukowcy m.in. ks. dr. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu Mieczysław Kowerski, imam Nedal Abu Tabak oraz przedstawiciel Inspekcji Pracy.

MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.02.2013
Zobacz również
Berlinale 2013: Rodzinne portrety
Młodzi i Film promują się komiksem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll