PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zaprasza na siódmą edycję wykładów „Z kamerą po PRL-u” przedstawiających wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej.

Wykłady to próba opowiedzenia o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina, pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z filmem i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Na edycję składa sześć spotkań w cyklu miesięcznym. Pierwsze z nich odbędzie się już 4 lutego i poświęcone będzie Kinu Ewy i Czesława Petelskich. Wykład, którego początek zaplanowano na 16.30 poprowadzi historyk filmu prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski.


Kadr z filmu "Baza ludzi umarłych", fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi

Jak piszą organizatorzy Seminarium Ewa i Czesław Petelscy wydają się być modelowymi twórcami kina PRL. Ich filmy nigdy nie naruszały obowiązującego status quo, realizowały podstawowe założenia sztuki i ideologii marksistowskiej oraz zadania nałożone na kino przez partię i państwo, wpisywały się w aktualne potrzeby władzy. Oboje swoich związków z obowiązującą ideologią nigdy nie ukrywali, tłumacząc to również osobistymi doświadczeniami, trzeba też wskazać na silne zaangażowanie polityczne, zwłaszcza Czesława Petelskiego. Można więc mówić o twórczości koniunkturalnej, ale warto jednak zauważyć, że kręcone przez nich filmy znajdowały źródło także w ich autentycznych przekonaniach. Szczególnie widoczne jest to w filmach o II wojnie światowej. Doświadczenie pokoleniowe Petelskich wiązało ich z twórcami polskiej szkoły filmowej, ale już wymowa filmów była zupełnie inna.

Realizowali filmy współczesne, ale chętnie też sięgali do tematyki historycznej: do czasów średniowiecza, II Rzeczypospolitej, czy też lat wojennych i tuż powojennych. Najważniejszy okres w ich twórczości zaczął się po "Bazie ludzi umarłych", a skończył "Jarzębiną czerwoną". Nawet jeśli nie wszystkie nakręcone wówczas filmy były udane i dzisiaj mocno razi ideologiczne zaangażowanie kilku z nich, to przynajmniej niektóre zapisały się w historii polskiego kina. "Baza ludzi umarłych" zachowała swój posępny urok, wrażenie robi scena polowania na "Żydów z Naganiacza", a "Jarzębina czerwona" pozostaje jednym z najważniejszych osiągnięć polskiego filmu batalistycznego.

Bohaterowie kolejnych spotkań:

Udział w seminarium jest bezpłatny.


RP
IPN
Ostatnia aktualizacja:  3.02.2013
Zobacz również
Polskie filmy w Szwecji
Pokaz specjalny filmu "Gwizdek"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll