PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.12.2012
Dziś w Greckiej Filmotece Narodowej w Atenach rusza retrospektywa twórczości jednego z największych polskich twórców filmowych – Andrzeja Wajdy.

Wybór daty inauguracji projektu nie był przypadkowy. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce to data niezwykle ważna w życiu Andrzej Wajdy – reżysera niezwykle zaangażowanego w życie społeczne i polityczne kraju. Działalność artystyczna jednego z twórców „polskiej szkoły filmowej” ogniskuje się wokół niezwykle ważnych dla Polski momentów. Refleksja Wajdy nad meandrami polskiej historii, znajduje wydźwięk w jego filmach. Jako uczestnik wielu przełomowych wydarzeń, stał się jednocześnie ich filmowym kronikarzem, zarówno poprzez zapis dokumentalny, jak i formę fabularną. Filmy Wajdy mimo niezwykle indywidualnego, oryginalnego charakteru miały nadzwyczaj silny oddźwięk społeczny, stając się głosem pokoleń, w imieniu których reżyser dokonywał podsumowań i rozliczeń.



Ateński przegląd to największa jak dotąd, prezentacja twórczości Andrzeja Wajdy w Grecji i jedna z największych poza granicami Polski w ostatnich latach. Jej wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że obejmuje większość filmów Andrzeja Wajdy, które do tej pory zostały zrekonstruowane i zremasterowane cyfrowo.

Zorganizowana przez Stowarzyszenie Kampania Artystyczna oraz Ambasadę RP w Grecji, przy ścisłej współpracy z obiema Filmotekami Narodowymi – w Atenach i Warszawie, retrospektywa obejmuje szeroki wybór filmów. Począwszy od wczesnych arcydzieł „szkoły polskiej” z lat 50. XX wieku po ostatnie obrazy Mistrza: „Katyń” (2007) oraz „Tatarak” (2009), które znalazły greckich dystrybutorów i były świetnie przyjęte przez krytykę i publiczność. Przegląd otworzy zdobywca Złotej Palmy w Cannes - „Człowiek z żelaza” (wersja odnowiona cyfrowo). Co ciekawe, będzie to pierwszy międzynarodowy pokaz tej wersji, zaledwie 3 dni po oficjalnej premierze w Warszawie.

Całość retrospektywy uzupełnia wybór filmów najmniej znanych, w tym zaproponowany przez samego reżysera telewizyjny „Przekładaniec" – jedyna komedia w jego twórczości, a także „Umarła klasa" poświęcona spektaklowi Tadeusza Kantora, oraz część serii filmów telewizyjnych „Z biegiem lat, z biegiem dni...” - rzadko przypominana kompilacja dramatów i powieści z okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, którą przygotował reżyser dla Starego Teatru w Krakowie, a następnie sfilmował. Dzięki nim Andrzej Wajda przedstawiony zostanie także jako wybitny twórca teatru.

Istotnym elementem wydarzenia będzie multimedialna wystawa w kształcie do tej pory nieprezentowanym w Grecji. Złożą się na nią powiększone oraz wyświetlane za pomocą projektora nieznane fotosy z najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy, werki z planów, wybór plakatów, autorstwa wybitnych mistrzów „polskiej szkoły plakatu” oraz reprodukcje wczesnych obrazów Mistrza, głównie autoportretów. Jej otwarcie zaplanowano na 18 grudnia.

Wystawie w sali ekspozycyjnej Greckiej Filmoteki Narodowej będzie towarzyszyło spotkanie dyskusyjne „okrągłego stołu”, najwybitniejszych filmoznawców i krytyków, pod przewodnictwem prof. Marii Komninos, dyrektor Filmoteki. Zaproszeni goście będą dyskutowali na temat twórczości Andrzeja Wajdy i znaczenia jego filmów dla rozwoju kina Europy Środkowowschodniej.

Retrospektywa potrwa do 23 grudnia. Podsumowaniem projektu będzie anglojęzyczne wydawnictwo albumowe poświęcone Andrzejowi Wajdzie, które ukaże się w styczniu 2013.


RP
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2012
Zobacz również
Powalczą o Złote Globy
Irańskie fabuły i animacje w Kulturze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll