PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Instytutu Pamięci Narodowej proponuje przyjrzenie się specyfice kultury PRL-u w kontekście historii sztuki i zbadanie jej wpływu na kinematografię.

18 grudnia w godzinach 11.30-14.00 odbędzie się przegląd filmowy opatrzony tytułem "Kino w PRL- PRL w kinie". Na wielkim ekranie wyświetlona zostanie Polska Kronika Filmowa, ale także obraz z 2001 roku wyreżyserowany przez Wojciecha Wójcika - "Tam i z powrotem". Akcja filmu nawiązuje do tzw. polskiego napadu stulecia - w 1965 roku dokonano napadu na ciężarówkę przewożącą pieniądze do warszawskiego banku "Pod Orłami". To wydarzenie stało się pretekstem dla twórców filmu do pokazania rzeczywistości lat 60, kojarzonych politycznie z rządami Władysława Gomułki. Bohaterem filmu jest wybitny lekarz Andrzej Hoffman  (Janusz Gajos), który wraz ze swoim kolegą Piotrem (Jan Frycz) postanawia dostać się za wszelką cenę na Zachód i wieść tam spokojne, szczęśliwe życie. Postanawiają więc napaść na bank, aby zdobyć pieniądze, następnie paszport. Sytuacja komplikuje się, gdy władze usiłują namówić Andrzeja do współpracy. Oprócz Janusza Gajosa i Jana Frycza w filmie występują także Olaf Lubaszenko, Mirosław Baka, Edyta Olszówka, Sławomir Orzechowski. Wykład towarzyszący projekcjom poprowadzi prof. dr hab. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

Kadr z filmu "Matka Joanna od Aniołów", fot. Kino RP

Tego samego dnia w godz. 16.00-17.30 odbędzie się seminarium popularnonaukowe "Z kamerą po PRL-u. Polskie kino powojenne: twórcy i filmy", którego tematem będzie tym razem "Kino według Jerzego Kawalerowicza". Dzieła tego reżysera świadczą o różnorodności podejmowanych tematów - są to zarówno kameralne dramaty psychologiczne, jak i utwory poświęcone rozważaniom politycznym. Kluczowym elementem jego twórczości jest próba opisania jednostki, znajdującej się najczęściej w sytuacji ostatecznego wyboru. Charakterystycznym dla obrazów Kawalerowicza jest dbałość o formę wypowiedzi, co potwierdza fakt kilkukrotnej współpracy z wybitnym operatorem Jerzym Wójcikiem ("Matka Joanna od Aniołów", "Faraon"). Seminarium poprowadzi prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, autor m. in. takich książek jak: "Zapomniani bohaterowie. O bohaterach polskiego socrealizmu" "Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego". Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia".

W tym samym miejscu, w czwartek 20 grudnia w godzinach 17.00-18.30 odbędzie się kolejny wykład, tym razem z dziedziny historii sztuki - "Pałac Kultury i Nauki. Import sowieckiego socrealizmu w Warszawie: architektura, sztuka, symbolika, konteksty."  Wykład jest częścią seminarium popularnonaukowego o nazwie "Spacerkiem po Warszawie. Realizm socjalistyczny w stolicy 1949-1956". Funkcję lektora będzie tym razem pełnił Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej docenionych współcześnie varsavianistów.   
 
TA
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.12.2013
Zobacz również
Helena Bonham Carter z nagrodą londyńskich krytyków
Znamy Shooting Stars 2013 roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll