PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
6 grudnia pokazem filmu "Tonia i jej dzieci" w reżyserii Marcela Łozińskiego, jednego z najbardziej zasłużonych polskich dokumentalistów w historii, zakończą się tegoroczne spotkania w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego „MovieWro” we Wrocławiu. Po projekcji widzów czeka panel dyskusyjny, organizowany w ramach konferencji naukowej „Polski dokument i animacja w XXI wieku” udziałem wybitnych ekspertów, dotyczący polskiej szkoły dokumentu i jej wpływu na współczesną dokumentalistykę.

Od lat pojawiają się narzekania, że polskie kino tkwi w czasach moralnego niepokoju, a twórcy nie kwapią się, by opisywać otaczającą nas wszystkich rzeczywistość społeczno-polityczną. Brakuje nam rodzimego Kena Loacha. Ostatnio nasiliły się głosy w podobnym tonie oskarżające polskie kino dokumentalne, zanurzone – jakoby – w tradycji polskiej szkoły dokumentu, na której cenzura wymuszała obowiązek tworzenia metaforycznych i zuniwersalizowanych opowieści. Dziś światowa dokumentalistyka monitoruje działalność korporacji, polityków, interweniuje w obronie „szarego” człowieka. Takiej postawy brakuje polskim dokumentalistom.


"Tonia i jej dzieci", fot. materiały prasowe

Ze znacznym dystansem do podobnego podejścia podchodzi publikacja „Krytyki Politycznej” - „Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna”, ale też recenzja boxu „Oblicza polskiego filmu dokumentalnego” w magazynie Dwutygodnik.com, gdzie Bartosz Żurawiecki pisze: „ (...)w skali globalnej – a chcąc nie chcąc, staliśmy się częścią globalnej rzeczywistości – są to lata protestów, upadków, apokaliptycznych przepowiedni, medialnych i bankowych afer, starć bardzo bogatych z mniej bogatymi, emigrantów z tubylcami, fanatyków z umiarkowanymi… Długo można wymieniać. Nie ma siły, by sprawy te nie odbiły się na życiu jednostek, rodzin i grup społecznych w naszym kraju. Tymczasem w polskich dokumentach, przynajmniej takich z „głównego nurtu”, nic z tych rzeczy nie zobaczymy. ”

Czy zarzuty, stawiane przez środowiska lewicowe, są słuszne? Czy polski dokument jest archaiczny, czy raczej wyjątkowy i osobny na tle światowej dokumentalistyki? Na ile możliwe – i zasadne – jest postulowanie rodzimym filmowcom sposobów realizacji filmów? Te i kilka innych kwestii ma być rozpatrywane podczas wieczoru w DCF-ie.

Pretekstem do rozważań na ten temat będzie pokaz filmu „Tonia i jej dzieci” w reżyserii Marcela Łozińskiego, wciąż aktywnego zawodowego mistrza polskiego dokumentu. Zdjęcia do filmu realizował m.in. Paweł Łoziński, syn Marcela, ale także przedstawiciel kolejnej generacji utalentowanych twórców dokumentu w naszym kraju. W tym filmie po raz pierwszy w karierze Marcel Łoziński pojawia się również przed kamerą. "Tonia i jej dzieci" jest zapisem rozmowy, jaką reżyser przeprowadził ze swoimi bliskimi znajomymi: Werką i Marcelem Lechtmanami. Dzieci Tonii Lechtman cierpiały z powodu ideologicznych decyzji ich matki, żarliwej komunistki i działaczki antyfaszystowskiej. Kobieta po II wojnie światowej została skazana w pokazowym procesie stalinowskim, a Wera i Marcel, nazywani „żydokomuną”, trafili wtedy do sierocińca, gdzie szybko zostali rozdzieleni. Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa zaciążyły na ich całym życiu.

Po projekcji dyskutować będą znakomici eksperci: profesorowie Tadeusz Lubelski („Historia kina polskiego: Twórcy, filmy konteksty”, „Historia niebyła kina PRL”) i Mirosław Przylipiak („Poetyka filmu dokumentalnego”, „Kino bezpośrednie (1960-1963)”), a także Artur Liebhart, dyrektor jednego z najważniejszych w Europie festiwali kina dokumentalnego PLANETE + Doc i główny w naszym kraju promotor sztuki dokumentu. Spotkanie poprowadzi Jakub Socha, nagrodzony główną nagrodą w prestiżowym konkursie im. K. Mętraka dla młodych krytyków filmowych, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, obecnie redaktor działu Film w internetowym magazynie „Dwutygodnik.com”.

Pokaz będzie zamykał jesienny cykl AFD - „Portrety”, ale także stanowić będzie część dwudniowej konferencji naukowej „Polski dokument i animacja w XXI wieku”, organizowanej przez Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W konferencji udział wezmą m.in.: Mariusz Frukacz, Jadwiga Hućkova, Mikołaj Jazdon, Krzysztof Kopczyński.


RP
moviewro.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.12.2012
Zobacz również
Plus Camerimage: Zawód: operator
Polskie animacje nagrodzone w Bośni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll