PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.11.2012
Dziś w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie początek 10. edycji Święta Niemego Kina. W ciągu pięciu dni zaprezentowanych zostanie 21 filmów zilustrowanych muzyką na żywo.

Na otwarcie organizatorzy zaplanowali adaptację „Natana Mędrca” wg Gottholda Ephraima Lessinga. Superprodukcja Manfreda Noe przez dziesięciolecia uznawana była za bezpowrotnie zaginioną. Podczas projekcji zagrać miał zespół Kroke, niestety w ostatniej chwili grupa musiała zrezygnować z przyjazdu do Warszawy. W związku z tym film zostanie zaprezentowany z oryginalną muzyką skomponowaną przez Aljoschę Zimmermanna.


Kadr z filmu "Natan Mędrzec", fot. materiały prasowe

Wśród wydarzeń specjalnych warto zwrócić uwagę także na pokaz epickiego filmu Ernsta LubitschaŻona Faraona” (1921) – przez długie lata również uważanego za zaginiony. Filmoteka zaprezentuje udźwiękowioną kopię filmu z rozpisaną na orkiestrę symfoniczną muzyką autorstwa Eduarda Künneke. Cykl niemych superprodukcji uzupełnią m.in. arcydzieła tej miary co „Narodziny naroduD.W. Griffitha, „Nowy Babilon” czy  „Cabiria”  Giovanniego Pastrone z 1914 roku.

Dzięki Instytutowi Cervantesa zaprezentowany zostanie, sprowadzony specjalnie na tę okazję z Filmoteki Katalońskiej, zestaw filmów nieco zapomnianego hiszpańskiego operatora, reżysera, mistrza tricków filmowych - Segundo de Chomóna. Pokaz zilustruje znakomity pianista - Jordi Sabatés.

W programie znalazły się także filmy pioniera filmu lalkowego Władysława Starewicza, który w tym roku obchodziłby 130 urodziny. A także kino grozy lat 20. – arcydzieła niemej kinematografii, filmy obyczajowe, odważnie i nie bez kłopotów cenzuralnych przełamujące ówczesne tabu.



Novum 10. edycji Święta Niemego Kina będą warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi będą poznawać tajniki udźwiękawiania filmów nie tylko za pomocą tradycyjnych instrumentów takich jak gitara, fagot, trąbka, ale tych tworzonych własnoręcznie z butelek, pudełek i folijek. Warsztatowi towarzyszył będzie pokaz filmu „Max i trzej muszkieterowie”.

Wśród wykonawców muzyki pojawią się m.in. Barock Quartet, Pustki, J4ZZ Puzone, Alters, Wojciech Hartman, Christophe Voisé, Maciej Trifonidis Bielawski, Myslovitz.

Na zakończenie 10. Święta Niemego Kina zaprezentowana zostanie chluba Filmoteki Narodowej - pieczołowicie zrekonstruowany film z 1918 roku z udziałem Poli NegriMania”. Muzykę do niego skomponował Jerzy Maksymiuk. Wykona ją Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora. Uroczysta re-premiera tego filmu miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Jego pokazy odbyły się także w pięciu miastach europejskich w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji, w tym także w Berlinie. Pokazy w Londynie, Madrycie, Paryżu odniosły wielki sukces, tak u publiczności jak i znawców kina. Podczas festiwalu w foayer kina będzie można oglądać wystawę poświęconą Poli Negri.









Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  28.11.2012
Zobacz również
Złoty Dinozaur dla „Sowy”
Michał Urbaniak nagrodzony w Talinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll