PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wczoraj rozpoczął się 18. Festiwal Form Dokumentalnych Nurt. Impreza dedykowana jest Brunonowi Schulzowi. Na początek zaprezentowano filmy nagrodzone podczas ubiegłorocznej edycji Nurtu.

Goście festiwalu mogli przypomnieć sobie m.in. film "Fotograf partyzantów" Wiesława Palucha - biografię Edwarda Buczka, który w czasie II wojny światowej prowadził zakład fotograficzny w Biłgoraju, a także wyróżniony nagrodą publiczności dokument "W biegu za życiem" Henryka Jantosa o nestorze polskiego dziennikarstwa sportowego - Bohdanie Tomaszewskim.



Inauguracji festiwalu, dedykowanego Brunonowi Schulzowi w 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę śmierci, towarzyszyło otwarcie zbiorowej wystawy fotografii "Drohobycz bez Schulza", przedstawiającej współczesne miasto i ludzi w nim żyjących. Można ją oglądać w Galerii Winda.

Twórca i dyrektor artystyczny Nurtu Krzysztof Miklaszewski podkreśla, że na festiwalu prezentowane są obrazy, które trudno czasami podporządkować jednoznacznej definicji dokumentu, co nie przekreśla ich wartości publicystycznej i artystycznej. Większość powstała poza studiami telewizji publicznej. Są też produkcje, które jeszcze nigdy nie były prezentowane publiczności.

Przegląd 39 dokumentów wybranych spośród 143 nadesłanych na tegoroczny festiwal rozpocznie się dziś trzema pokazami. Na pierwszym - "historycznym" - jednym z ciekawszych będzie film "Początek" Krzysztofa Jaszyńskiego, rekonstruujący pierwsze dni okupacji Warszawy, z nieznanymi jeszcze zdjęciami. Na drugim pokazie przedstawione zostaną dokumenty o tematyce współczesnej, ukazujące codzienne życie i problemy.



Na wieczór zaplanowany jest pokaz specjalny - polska premiera filmu "Twin Towers", o dwóch braciach - policjancie i strażaku - którzy zginęli podczas akcji ratowniczej po zamachu na World Trade Center. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, Scottem Hillierem, nagrodzonym za ten film w 2003 roku Oscarem.

Na czwartek organizatorzy przygotowali "Nocne kino z Schulzem", a w nim pokaz filmów Krzysztofa Miklaszewskiego: "Ulica Krokodyli nad Tamizą", "Ostatni z Schulzem" i "Schulz w Krakowie" - oraz filmu braci Stephena i Timothy Quay "Ulica Krokodyli". Do życia i twórczości Schulza nawiązywać będzie także spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Marią Marczewskim, który przez kilka lat poszukiwał miejsc związanych z pisarzem.

XVIII edycja Festiwalu Nurt w Kielcach potrwa do piątku 23 listopada. Ostatniego dnia przeglądu zostanie przyznana nagroda główna - Wydarzenie Nurt 2012. Oprócz niej po raz pierwszy zostaną wręczone statuetki Srebrny i Brązowy Nurt.
ER
PAP
Ostatnia aktualizacja:  22.11.2012
Zobacz również
"Jesienne Spotkania" Studia Munka - animacje na Solcu
„Korytarz śmierci” Herzoga na otwarcie Watch Docs
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll