PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.11.2012
Tegoroczna 6. Edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w dużej mierze będzie poświęcona tematyce sportu. W programie festiwalu znalazła się sekcja przedstawiająca filmy opowiadające o potędze sportu, jego roli w życiu człowieka, a nawet jego wpływie na bieg historii.

Warszawę odwiedzi wielokrotna mistrzyni ZSRR, Europy i świata. Łarisa Łatynina, która do 2012 roku była najbardziej utytułowaną sportsmenką świata, zdobyła największą liczbę medali olimpijskich w historii sportu. Na festiwalu zaprezentowany zostanie poświęcony jej film "Sentymentalna podróż z Łarisą Łatyniną", ukazujący ścieżkę jej kariery od gimnastyczki do trenera żeńskiej reprezentacji ZSSR w gimnastyce sportowej.

 
 
Widzowie będą mogli obejrzeć także film Andrieja Maliukowa "Mecz" z 2012 roku. Obraz opowiada o autetycznym spotkaniu, do którego doszło 9 sierpnia 1942 roku na stadionie kijowskiego Zenita, gdzie na przeciw siebie stanęły FC Start, w której grali piłkarze przedwojennego Dynama i Flakelf złożonej z żołnierzy Luftwaffe.  

Kolejnym ciekawym obrazem o tematyce sportowej będzie komedia "Gra" w reżyserii Aleksandra Rogożkina. Akcja filmu rozgrywa się w bazie treningowej rosyjskiej reprezentacji. Oczy całego kraju są skierowane na to miejsce - to tutaj rozstrzygają się losy decydującego dla kraju meczu.
 
Ostatnim filmem  jest dramat historyczny Aleksieja Germana "Harpastum". Akcja filmu toczy się w latach 1914 - 1918 w krajach zmagających się z I Wojną Światową. Dwaj bracia marzą o stworzeniu własnej drużyny piłkarskiej i wszelkimi sposobami próbują zebrać pieniądze na budowę stadionu. Film otrzymał wiele nagród - między innymi nagrodę Rosyjskiej Akademii Filmowej "Nika" za najlepszą reżyserię i kostiumy. Był także nominowany do "Złotego Lwa" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

W ramach sekcji sportowej widzowie będą mogli także uczestniczyć w dyskusjach na temat polsko-rosyjskich stosunków w dziedzinie sportu oraz obejrzeć wystawę "Rosyjska piłka nożna na plakatach i w dokumentach".

6. Sputnik nad Polską organizowany jest w Warszawie w dniach 15-25 listopada.
ER
EAR / portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2012
Zobacz również
Camerimage: Olbrychski dostanie nagrodę za szczególny wkład w sztukę filmową
Znamy laureatów "Perspektywy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll