PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.11.2012
Dziś w Instytucie Cervantesa w Warszawie początek filmowych spotkań pod hasłem: Cine mexicano: Literatura y cine. W ramach prezentacji filmowych adaptacji literatury meksykańskiej jako pierwszy pokazany zostanie obraz "Pedro Palamo" Carlosa Velo.

Program cyklu:

6 listopada godz. 18.30 - "Pedro Palamo" (1966) reż. Carlos Velo
Juan Preciado, spełniając prośbę matki na łożu smierci, przybywa do miasteczka Comala, aby poznać swego ojca, Pedra. Zastaje jednak martwe, porzucone przez mieszkańców miasteczko, a historię ojca będzie mu dane poznać dopiero po jego śmierci. Życie Pedro Páramo, feudalnego pana, który rządził w Comali twardą ręką, jest jak historia całego miasteczka, które przeżyło krwawą rewolucję.13 listopada godz. 18.30 - "Santa" (1931) reż. Antonio Moreno
Santa to skromna dziewczyna, która żyje szczęśliwie ze swoją rodziną w małej wiosce Chimalistac, aż do chwili kiedy pewien wojskowy, Marcelino, uwodzi ją, a potem porzuca. Młoda kobieta musi opuścić swoje strony i jest zmuszona szukać zajęcia jako prostytutka. 

20 listopada godz. 18.30 - "Doña Bárbara" (1943), reż. Fernando de Fuentes
Po ukończeniu studiów prawniczych w Caracas, Santos Luzardo powraca, by zająć się swoim folwarkiem w Altamirze, na wenezuelkiej równinie, znajdującej się pod wpływami doñi Barbary. Ta sprytna kobieta całkowicie zdominowała mieszkających w okolicy wieśniaków i rządzi twardą ręką, nieraz uciekając się do czarów. Spotkanie Santosa i doñi Barbary sprawi, że ta niebezpieczna kobieta zakocha się w młodzieńcu i postara się przekonać go do siebie za wszelką cenę.

27 listopada godz. 18.30 - "Biała róża" (1961), reż. Roberto Gavaldón
Jacinto Yánez jest właścicielem gospodarstwa na terenach wykupionych przez zagraniczne spółki w celu wydobycia ropy. Jacinto żyje szczęśliwie ze swoją żoną Carmen, synem Domingiem i jego młodą żoną Guadalupe. Pewnego dnia, niejaki Pérez składa wizytę Jacinto i proponuje mu dużą sumę pieniędzy w zamian za ziemię, jednak ten odrzuca jego propozycję. Odmowa Jacinto wprawia w gniew jednego z zagranicznych akcjonariuszy, który robi wszystko co możliwe, aby go przekonać do zmiany zdania. Nie udaje mu się to, więc ucieka się do zabójstwa i bezprawnie przywłaszcza sobie jego ziemię. Ostatecznie morderca zostaje zdemaskowany, co zmusza go do ucieczki.

4 grudnia godz. 18.30 - "Murarze" (1976), reż. Jorge Fons
Głównym wątkiem tej niezwykłej historii jest śmierć don Jesusa (López Tarso), strażnika budowy w stolicy Meksyku. Pośród intryg, kłamstw i fałszywych zeznań, inspektor Munguía (Eduardo Casab) będzie musiał stawić czoła rozżalonemu społeczeństwu – bez jakichkolwiek nadziei i aspiracji, tworzącemu własny porządek gospodarczy, zamkniętemu na sprawiedliwość, która i tak nie miałaby w nim prawa bytu. Jest to krytyczna wizja Vincentego Leñero, autora powieści na podstawie której powstał ten film, poruszająca takie problemy jak manipulacje związków zawodowych –np. opór el Patotas (Resortes) - oraz korupcja w rządzie i przemyśle budowlanym (jej skutki widoczne były po trzęsieniu ziemi z 1985 roku). Te i wiele innych czynników sprawiają, że film „Murarze” jest jedną z najlepszych meksykańskich produkcji ostatnich lat. Jest to film szeroko komentowany, podziwiany, ale przede wszystkim – autentyczny.

Pokazy odbywać się będą w siedzibie Instytutu Cervantesa przy ul. ul. Nowogrodzkiej 22. Ich organiztorem jest Ambasada Meksyku w Polsce. Wstęp na projekcje jest wolny.

RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2012
Zobacz również
Machulskiego refleksja nad historią
Młode polskie kino we Francji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll