PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.11.2012
Po pokazach w europejskich miastach Studio Munka promuje młodych twórców za oceanem. 15. listopada w Nowym Jorku ruszy przegląd „The New Generation of Polish Filmmakers”.

W programie jest najnowsza produkcja Studia Munka – "Dzień kobiet" w reżyserii Marii Sadowskiej. Film który będzie miał swoja polską, nomen omen 8 marca, w Dzień kobiet, uroczyście otworzy przegląd. Nazywany „polską Erin Brokovich” opowiada historię kasjerki z supermarketu, która stoczy bitwę z bezdusznym pracodawcą.

Widzowie przeglądu zobaczą także "Lęk wysokości" w reżyserii Bartosza Konopki, nominowanego do Oscara za swój dokument "Królik po berlińsku". Pełnometrażowy debiut fabularny reżysera to kameralny dramat rodzinny, z popisowymi rolami Krzysztofa Stroińskiego i Marcina Dorocińskiego. Historia trudnych relacji ojca i syna jest punktem wyjścia do uniwersalnej opowieści o dojrzewaniu i rzeczywistości, która zawsze skrywa jakąś tajemnicę. Po pokazie filmu z widownią spotka się autor zdjęć do filmu – Piotr Niemyjski.


"Lęk wysokości", fot. Studio Munka

Goście przeglądu będą mieli możliwość zapoznania się z najbardziej docenianymi na festiwalach filmami krótkometrażowymi. Dostrzeżony w Locarno film "Serce do walki" Tomka Matuszczaka to współczesna wersja Romea i Julii. Nagradzany dokument "Kawałek lata" w reżyserii Marty Minorowicz to obserwacja pewnych sielskich wakacji głęboko w Bieszczadach. Filmem "Portret z pamięci" Marcin Bortkiewicz zakwalifikował się do konkursu Quinzaine des Realisateurs, jednej z sekcji festiwalu w Cannes. To czarna komedia, w swojej estetyce nawiązujący do „home videos” wybitną kreacją jednej z wielkich dam polskiego teatru – Ireny Jun.

Nowojorski przegląd uświetni pokaz specjalny filmu „Pasażerka” Andrzeja Munka, patrona Studia. Prace nad fabułą -  osnutą wokół spotkania byłej więźniarki obozu koncentracyjnego i jej oprawczyni, przerwała tragiczna śmierć reżysera. Dzieło dokończone przez Witolda Lesiewicza, otrzymało Honorowe Wyróżnienie Jury w Cannes 1964.

Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich produkuje i wspiera filmy debiutantów od 2008 roku. Więcej na www.studiomunka.pl


Edyta Jarząb
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2012
Zobacz również
Młode polskie kino we Francji
Bollywood, Smita Patil i coś dla najmłodszych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll