PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Opowieść Victora Karlocha” Kevina McTurka, uznanego hollywoodzkiego autora efektów specjalnych to jeden z filmów animowanych, który będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającego się VII edycji festiwalu „Lalka Też Człowiek” w Warszawie.

W ramach festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć ponad pięćdziesiąt animacji filmowych z kraju i ze świata. Jedną z największych atrakcji będzie polska premiera gotyckiej „Opowieści Victora Karlocha” Kevina McTurka, autora efektów specjalnych do takich produkcji jak „Jurrasic Park”, „King Kong” czy „Avatar”. Połączenie filmu i spektaklu teatru lalek przyniosło zaskakujący efekt przypominający swoją magią dawne nieme kino. Przy użyciu 70-centymetrowych lalek i teatru cieni film opowiada o wiktoriańskim łowcy duchów, alchemiku i naukowcu, który poświęca życie badaniu nadprzyrodzonych sił.


Kadr z filmu „Opowieść Victora Karlocha”, fot. materiały prasowe organizatora

Ponad to organizatorzy przygotowali retrospektywę filmów Holendra Gerrita van Dijka. Ten wybitny, choć rzadko pokazywany w Polsce twórca, ma bogaty dorobek filmowy i wiele nagród na koncie, m.in. dwa Złote Niedźwiedzie Festiwalu Filmowego w Berlinie. Van Dijk zaczynał jako malarz, jednak z czasem w całości poświęcił się animacjom filmowym – choć sam woli je nazywać „obrazami w ruchu”. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć dwanaście jego produkcji, w tym wielokrotnie nagradzany „Pas a Deux”.

Polskim akcentem programu filmowego będzie przegląd animacji Izabeli Plucińskiej, jednej z bardziej utalentowanych i rozpoznawanych twórczyń filmów animowanych młodego pokolenia. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród tych najcenniejszych wymienić można Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2005, Nagrodę Główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sankt Petersburgu oraz srebrne nagrody w Lipsku i Bilbao. Dla filmów Plucińskiej charakterystyczne jest tworzywo użyte do animacji – plastelina. Metody jej animowania autorka doprowadziła do perfekcji. Widzowie będą mogli zobaczyć sześć jej filmów, w tym głośnego „Esterhazego” - opowieść o królikach, które tracą swoją enklawę w wyniku zburzenia Muru Berlińskiego. Bohaterom animacji w polskiej wersji głosu użyczyli m.in.: Maciej Stuhr, Maria Peszek i Borys Szyc.

„Lalka Też Człowiek” to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwali nieożywionej formy dla dorosłych. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 14-20 listopada. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic. Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, w sali „Laboratorium” Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Muzeum Ikon.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest bezpłatny. Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym imprezy.


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2012
Zobacz również
Azja – nowa ojczyzna horroru
Panorama filmów kulinarnych z całego świata: kuchnia+ food film fest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll