PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.10.2012
Filmy ukazujące życie za dolara dziennie, mechanizmy działania wielkich korporacji oraz wpływ internetu na walkę o wolność słowa będzie można zobaczyć na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Human Doc. Odbędzie się on w dniach 25 - 28 października w warszawskiej Kinotece.

Trzecią edycję festiwalu otworzy pokaz filmu "Portret rodzinny w czerni i bieli" kanadyjskiej reżyserki Julii Ivanovej.


Bohaterami "Portretu rodzinnego w czerni i bieli" są czarnoskóre sieroty, wychowywane przez OlgęNenję w ukraińskim miasteczku. Dzieci pochodzą ze związków Ukrainek ze studentami z Afryki. Kamera towarzyszy tej "biało-czarnej rodzinie" przez trzy lata, ukazując realia dorastania mieszanych dzieci we wschodniej Europie.

Na festiwalu będzie można zobaczyć dokumenty produkcji europejskiej i amerykańskiej. Będą one rywalizować w konkursie, którego zwycięzca zostanie ogłoszony 28 października.

Zostaną pokazane filmy ukazujące działanie wielkich korporacji. W filmie "Krew w twoim telefonie" duński reżyser Frank Piasechi Poulsen śledzi powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Okazuje się, że producenci komórek, zaopatrując się w nielegalnych kopalniach, finansują wojnę domową w tym kraju.

Z kolei w filmie "Banany! Ciąg dalszy" reżyser Fredrik Gerrten pokazał konsekwencje, jakie spotkały filmowca po ujawnieniu nadużyć wielkiej korporacji. W dokumencie "Banany", zrealizowanym w 2009 roku. Szwed przedstawił kulisy procesu sądowego wytoczonego przez pracowników dwunastu nikaraguańskich plantacji przeciwko gigantowi na rynku owoców Dole Food Company. Film wybrano do konkursu na Los Angeles Film Festival, wkrótce jednak został usunięty z listy. W "Los Angeles Business Journal" pojawił się zjadliwy artykuł na temat dokumentu, a reżyser został oskarżony o zniesławienie.

"Zero milczenia" opowiada o młodych ludziach wykorzystujących internet walki o wolność. Troje reżyserów filmu, Jonny von Wallstroem, Javeria Rizvi Kabani i Alexandra Sandels, przygląda się rewolucji w świecie arabskim, poszukując przede wszystkim odpowiedzi na pytanie o to, czy dostęp do informacji może być w przyszłości ściśle kontrolowany.

W programie festiwalu znalazły się trzy filmy polskich twórców: "18 kg" w reż. Kacpera Czubaka, "Kołysanka z Phnom Penh" w reż. Pawła Kloca oraz "Fabryka wódki" w reż. Jerzego Śladkowskiego.

"18 kg" to historia chłopca bliskiego śmierci głodowej, który trafia do sierocińca w Zambii. Dom Dziecka Kasisi, położony kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju, Lusaki, prowadzą polskie siostry zakonne. Bohater filmu nie ma nadziei, że przeżyje, nie bierze nic do ust. Jedna z sióstr stara się przekonać chłopca do podjęcia walki o dalsze życie.

W stolicy Kambodży bohater filmu "Kołysanka z Phnom Penh", Izraelczyk Ilan Schickman, rozpoczął nowe życie. Obecnie mieszka tam z khmerską partnerką Saran i dwiema małymi córkami. Aby utrzymać swoją rodzinę, pracuje na ulicy jako wróżbita. Coraz trudniejsze warunki życia zmuszają go jednak do wysłania jednej ze swoich córek do rodziny Saran na wieś.

Bohaterką filmu Śladkowskiego jest kobieta zatrudniona w rosyjskiej fabryce wódek. Wala chce zrobić karierę jako aktorka w Moskwie, w tym celu chodzi na lekcje gry, tańca i śpiewu. Nikt jej planów nie traktuje jednak poważnie.

Celem festiwalu Human Doc jest przyjrzenie się problemowi niesprawiedliwości na świecie. Prezentowane filmy dokumentalne poruszają również temat pomocy międzynarodowej.

Najbogatsze państwa na świecie podejmują wysiłki, aby zmniejszyć przepaść w rozwoju pomiędzy bogatą Północą a biednym Południem. Polska należy do grupy 40 najbogatszych państw świata. Na pomoc innym
krajom wydajemy około 2 mld zł rocznie, UE przeznacza na ten cel setki miliardów euro.

Projekcjom filmów na festiwalu będą towarzyszyć dyskusje i spotkania z twórcami. Po projekcji filmu "Ambasador" w reż. Madsa Brueggera odbędzie się debata o stanie państw afrykańskich
 


KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2012
Zobacz również
Paryż: Festiwal Kinopolska
Londyn: New Polish Women Directors
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll