PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

18 października zakończyły się pokazy Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Na większości seansów sala była wypełniona po brzegi. Nie bez powodu.

Wśród około 50 filmów pokazywanych podczas czterodniowych zmagań konkursowych były filmy przejmujące jak "Kolumna" o uciekinierach z Kosowa czy "Blackwood" o matce, która być może zbyt późno dorasta do macierzyństwa, pomysłowe jak historia listonosza-włamywacza z "82" i  zabawno-porażające jak "Być jak Bradford Dillman".

Kadr z filmu "82", fot. WFF

Moje typy do nagród  to  film brytyjski Jeremy'ego Brocka z Emmą Thompson w roli królowej brytyjskiej "Na spacerze z psami", animacja "Szprotka" Koreańczyka Kim Jin mana i polska "Miruna" Piotra Sułkowskiego z Andrzejem Chyrą.

Kadr z filmu "Na spacerze z psami", fot. WFF

Gwardzista z Buckingham Palace (Russell Tovey) wyprowadza na spacer psy, a w tym czasie do królewskich komnat zakrada się włamywacz (Eddie Marsan). Dość szybko z zakładniczki królowa staje się terapeutką desperata. Reżyser, który zdobył ogromną przewagę nad konkurencją, pozyskując znakomitą obsadę, dobrze odrobił i swoje zadanie. I choć największą siłą filmu jest aktorstwo i śmieszno-gorzkie dialogi, reżyserowi udało się wykorzystać ograniczoną  przestrzeń królewskiej komnaty i uczynić z niej atut. Nieliczne rekwizyty - jak ciasteczka dla psa, którymi królowa karmi głodnego intruza - zostają znakomicie ograne.  

Kadr z filmu "Szprotka", fot.WFF

Koreańska "Szprotka" ("Noodle Fish", angielski tytuł więcej mówi o filmie) opowiada o rybce, która za wszelką cenę chce się dowiedzieć, czy istnieje świat ponad powierzchnią wody. Prosta historyjka dowcipnie się metaforyzuje. Pomysłowy reżyser konsekwentnie stawia na prostotę zarówno w warstwie wizualnej- przez znaczną część filmu rybka wygląda jakby była zrobiona z piasku -  jak i fabularnej. Skromna "Szprotka" jest w moim przekonaniu czarnym koniem konkursu, przynajmniej w kategorii animacja.  

Kadr z filmu "Miruna", fot. WFF

Praktycznie jedynym polskim filmem w Konkursie Filmów Krótkometrażowych  (nie licząc "Dlaczego tutaj jesteś" Amerykanina Laurence'a Walsha) jest "Miruna" Piotra Sułkowskiego.  Film rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: dzieciństwie i współczesności czterdziestoletniego bohatera. W przeszłości, której nierealność podkreślona jest stylizowanymi zdjęciami, chłopiec wypłynął z ojcem rybakiem na kutrze na morze. We współczesności punkt zawiązania akcji trochę przypomina "Nóż w wodzie": dziewczyna kłóci się z chłopakiem, wsiada z nieznajomym na łódź i wypływa na jezioro. Równolegle snute wątki prowadzą do kulminacji, w której bohater rozpoznaje swoją mroczną tajemnicę.

Laureaci naprawdę niezłego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zostaną ogłoszeni 20 października.KS
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2012
Zobacz również
Tofifest: Polska filmowa trasa turystyczna
FILMY ŚWIATA ALE KINO+. Świat w zasięgu ręki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll