PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Festiwal Filmowy Pięć Smaków, którego szósta edycja rusza już za tydzień (24.10.), to nie tylko znakomite azjatyckie kino. To również okazja do spotkań z festiwalowymi gośćmi, nauczenia się podstaw mahjonga, wzięcia udziału w polsko-wietnamskich warsztatach animacji dla dzieci, obejrzenia spektaklu butoh i do podróży po azjatyckiej kinematografii z wyjątkowym katalogiem festiwalu autorstwa Doroty Podlaskiej. Patronem medialnym festiwalu jest Portalfilmowy.pl.

Widzowie Pięciu Smaków spotkają się z reżyserami dwóch filmów, które szturmem zdobyły szczyty malezyjskich box-office'ów. Effendee Mazlan jest częścią artystycznego duetu, który tworzy z Farizą Azliną. Toczący się w mrocznych zaułkach Kuala Lumpur dramat "Songlap" (2011) ich autorstwa, otworzy szóstą edycję festiwalu. Natomiast Dain Said zaprezentuje publiczności malezyjskiego kandydata do Oscara: "Bunohan" (2011) – brutalną historię zdrady, zbrodni i rodzinnych tajemnic. Obydwa filmy prezentowane będą zarówno w tegorocznym focusie jak również w konkursowej sekcji Nowe Kino Azji.


"Songlap", reż. Effendee Mazlan i Fariza Azlina, fot. materiały prasowe

Kolejna pozycja konkursu to wietnamsko-kanadyjska produkcja "Perły Dalekiego Wschodu" ("Pearls of the Far East" /"Ngoc Vien Dong", 2011) - debiut pełnometrażowy Cuong Ngo i jedna z europejskich premier Pięciu Smaków. Gościem festiwalu będzie jeden z producentów i montażystów filmu – Igor Szczurko – człowiek orkiestra, który bywa również aktorem, operatorem, scenarzystą i reżyserem.

Kolejny gość - Wang Shin-Hong użyczył swojego nazwiska głównemu bohaterowi paradokumentalnego "Powrotu do Birmy" ("Return to Burma" / "Gui lái dí rén", 2011) Midiego Z – pierwszego filmu, który oficjalnie został zrealizowany w Birmie, luźno opartego na biografii reżysera. Podczas festiwalu film zaprezentowany będzie w sekcji Wolność w Azji.


Kadr z filmu "Perły Dalekiego Wschodu", reż. Cuong Ngo, fot. materiały prasowe

W klimat tajwańskiej nowej fali, przed projekcjami w Południku Zero, wprowadzi widzów Wafa Ghermani – znawczyni kina tajwańskiego, sinolożka i doktorantka na uniwersytecie w Sorbonie, która do Polski przyjedzie specjalnie na zaproszenie Pięciu Smaków.

W najbliższy weekend – od 19 do 21.10. - w Domu Kultury na Pradze odbędą się polsko-wietnamskie warsztaty filmu animowanego dla dzieci. Ich ideą jest tworzenie przestrzeni dla twórczego spotkania małych warszawiaków – zarówno tych o polskich korzeniach, jak i pochodzących z licznie zamieszkującej Warszawę społeczności wietnamskiej. W trakcie wspólnej pracy nad filmem animowanym, dzieci nawzajem poznają obyczaje, tradycje, baśnie i legendy krajów, z których się wywodzą.


Talentime, ilustracja autorstwa Doroty Podlaskiej, fot. materiały prasowe

Podczas tegorocznej edycji widzowie już po raz drugi podróżować będą szlakami Azji z wyjątkowym katalogiem zilustrowanym pracami Doroty Podlaskiej. Artystka, wielbicielka kina azjatyckiego i kultury dalekowschodniej, zinterpretowała filmy Pięciu Smaków w oryginalny, bardzo osobisty sposób. Dodatkowo część ilustracji w formie filmowych posterów będzie można zobaczyć na wystawie w kinach festiwalowych.

Niezwykłym wydarzeniem będzie spektakl "Łagodna" wg prozy Fiodora Dostojewskiego, który obejrzeć będzie można w Teatrze Scena Lubelska. Polski reżyser Dariusz Kunowski wziął na warsztat klasykę literatury rosyjskiej, zapraszając do projektu aktora-tancerza butoh z Japonii, Rui Ishiharę.


Kadr ze spektaklu "Łagodna", reż. Dariusz Kunowski, fot. materiały prasowe

Wisienką na torcie będą warsztaty mahjonga - tradycyjnej japońskiej gry strategiczno-logicznej dla 4 osób, wywodzącej się z pierwowzoru chińskiego. Widzowie będą mogli wziąć w nich udział codziennie, od 25 października, przed i pomiędzy seansami. W grze używa się specjalnych kamieni, a rozgrywka przypomina połączenie karcianego remika z pokerem lub planszowego rummikuba. Chętni będą mogli udoskonalić swoje dotychczasowe umiejętności pod okiem doświadczonych graczy ze stowarzyszenia Polska Liga Mahjonga lub rozpocząć swoją przygodę z mahjongiem od podstaw.ER
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2012
Zobacz również
WFF: Kino psychologiczne Marcina Dorocińskiego
All About Freedom, festiwal o wolności i nie tylko
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll