PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  16.10.2012
Na festiwalu Golden Orange tureckiej Antalii sukces odniosło polskie kino. Statuetkę dla najlepszego aktora dostał Marian Dziędziel za rolę w „Supermakecie” Macieja Żaka. A zwycięzca festiwalu - „Aglaya” Krisztiny Deak - jest koprodukcją węgiersko-polsko-rumuńską.

Byłam w Antalii jako członek jury, któremu przewodniczył Istvan Szabó. Poza nami filmy oceniali też: francuska producentka Claudie Ossard, dyrektor Funduszu Filmowego w Rotterdamie Jacques van Heijningen, turecki gwiazdor Cem Ozer, turecka aktorka Belcim Bilgin.


"Aglaya”, fot. materiały prasowe

W konkursie międzynarodowym znalazło się 10 tytułów, miedzy innymi z Iranu, Turcji, Rosji, Serbii, Rumunii. Jury do rozdysponowania miało zaledwie trzy nagrody — główną, specjalną i aktorską. Znaczący sukces odniosło kino polskie. Marian Dziędziel, grający szefa sklepowej ochrony w „Supermarkecie” Macieja Żaka, od początku był jednym z głównych kandydatów do nagrody za najlepszą rolę. Zachwycił tureckich aktorów, peany na jego temat wygłaszał też Istvan Szabó.

Na tym sukces naszej kinematografii nie skończył się. Uhonorowana główną nagrodą „Aglaya” Węgierki Krisztiny Deak - opowieść o rodzinie rumuńskich cyrkowców, która uciekła z ojczyzny w latach 80. - to koprodukcja Opus Film Piotra Dzięcioła. Muzykę napisał Zbigniew Preisner. Tytuł uzyskał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także Eurimage’u. Nagrodę Specjalną Jury dostał gruziński obraz "Keep Smiling" reżyserki Rusudan Chkonii.

Konkurs międzynarodowy odbywał się obok krajowego. W Turcji są dwie ważne imprezy filmowe. Adana jest prorządowa, Antalia — opozycyjna. „Humor, opozycja, demokracja” — brzmi hasło Golden Orange, które stale powtarzał mer Mustafa Akaydin. Pojawił się też w Antalii lider opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej — Kemal Kilicdaroglu.

Na atmosferze tegorocznej imprezy odbiły się niepokoje turecko-syryjskie. Miejscowi dziennikarze stale sprawdzali najświeższe informacje z granicy, a podczas gali dekoracje przypominały o koszmarze wojny. W głębi sceny aktor ucharakteryzowany na Chaplina z filmu "Dyktator" prowadził na łańcuchu „Mefista”. Na rampie młode kobiety siedziały nieruchomo trzymając na rękach ranne niemowlaki. Obok napis: „Savas'a Hayir! - Stop the War!” Wiele podziękowań zamieniało się w polityczne manifestacje. Ali Adnan Ozgur, laureat Nagrody Specjalnej Jury w konkursie krajowym za „Children of the Land”, krzyknął: „Nie chcemy z nikim walczyć! Nie chcemy wojny z Syrią!”.

Konkurs narodowy wygrał film „Your Beauty Is Worth Nothing” Huseyna Tabaka, pokazywany już zresztą wcześniej na festiwalu w Karlowych Warach. To historia 12-letniego chłopca, który razem z rodziną wyemigrował z kraju i próbuje odnaleźć swoje miejsce w Wiedniu. Nie znając niemieckiego z trudem funkcjonuje w szkole, a w domu stale musi stawiać czoła turecko-kurdyjskim podziałom przywiezionym z Ojczyzny.

„Opowiadamy o familii kurdyjsko-tureckiej, ale nie osądzamy. Jesteśmy po stronie człowieczeństwa” — powiedział Tabak, który sam pochodzi z rodziny emigrantów. Urodził się w Niemczech, dziś mieszka w Austrii, gdzie uczył się reżyserii pod kierunkiem Michaela Hanekgo. Film Tabaka poza główną nagrodą wynoszącą 400 tysięcy lirów zgarnął też wiele innych wyróżnień, między innymi dla młodego wykonawcy głównej roli.



Barbara Hollender
Portalfilmowy.pl/relacja z Turcji
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2012
Zobacz również
Trzy produkcje TVP nominowane do nagród Prix Europa w Berlinie
Dok.Art startuje we Wrocławiu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll