PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wystartował Se-Ma-For. Jeden z najmłodszych festiwali w kraju i jedna z nielicznych polskich imprez dedykowanych wyłącznie animacji ruszyła 10 października 2012 roku w łódzkim kinie Silver Screen.

Na program festiwalu składa się 300 projekcji i dwa konkursy - polski i międzynarodowy. A także, zgodnie z światowym trendem, liczne wydarzenia towarzyszące. Jest kilka premier, ciekawostki takie jak m. in. długi metraż z… Urugwaju czyli pokazywany na otwarcie festiwalu "Selkrik" Waltera Tourniera. A także zupełnie nieznana w Polsce animacja irańska, czy sponsorowana przez Fundusz Wyszechradzki prezentacja "Animacja po sąsiedzku" - czyli animowany dialog z sąsiadami z państw ościennych lub nieco dalszych. Jak również jubileusz organizatora imprezy, zasłużonego studia Semafor.

Se-Ma-For to jeden z nielicznych na świecie festiwali, którego specjalnością jest animacja typu "stop motion". Wyrósł z tradycji studia Semafor, które ideowo i osobowo wywodzi się ze słynnego Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For, zlikwidowanego jako państwowy byt na przełomie wieku XX i XXI. Na szczęście nazwę, markę a przede wszystkim artystyczną tradycję i styl studia kontynuują jego następcy pod zaangażowanych przewodnictwem prezesa spółki Zbigniewa Żmudzkiego.

Zbigniew Żmudzki z bohaterami "Parauszka", fot. Marcin Kułakowski / PISF

Żmudzki wystąpił na gali otwarcia festiwalu, która odbyła się 10 października wieczorem i we właściwy sobie ciepły sposób powitał gości, przypominając jednocześnie o licznych rocznicach, jakie przypadły na 2012 rok - oprócz wspomnianego jubileuszu festiwalu jest to także setna rocznica pierwszej premiery filmu animowanego - "Pięknej Lukanidy". Ale jest tych okazji znacznie więcej, bo Żmudzki to chodząca historia i encyklopedia światowej animacji i jej niestrudzony propagator, na wyrywki cytujący kolejne jubileusze. Bardzo dobrym pomysłem na otwarcie imprezy  okazała się premiera angielskiej wersji językowej najnowszej, lalkowej animacji Semafora dla dzieci, czyli "Zajączka Parauszka" - serialu, nad którym pracownicy Studia pracują obecnie pełną parą.

"Zajączek Parauszek", fot. Semafor Produkcja Filmowa

Powstanie festiwalu było i skutkiem, i następstwem dbania o dziedzictwo kulturowe zarówno Se-ma-fora, jak i wspaniałej tradycji polskiej animacji. Impreza, wspierana  przez Łódź i resort kultury, jest stosunkowo nowa - trzy edycje to w historii festiwali filmowych mgnienie oka. Łódzki festiwal animacji to akcja rozwijająca się, poszukująca swojej formuły i ciekawych rozwiązań. I jest tych pomysłów kilka naprawdę niezłych - relacjonowane już przez Portal odsłonięcie pomnika Plastusia, bohatera bajki Zofii Ołdak (gościa imprezy), planowana na 11 października inauguracja muzeum animacji, a także pokaz popularnej trylogii "Robot Chicken: Star Wars".

Dzisiaj ruszają pierwsze projekcje konkursowe, oglądane przez dwa składy jurorskie. Nagrodami w konkursie są statuetki Piotrusia, czyli bohatera słynnej, nagrodzonej Oscarem polsko-brytyjskiej bajki Suzie Templeton "Piotruś i wilk", realizowanej z udziałem… Semafora, rzecz jasna.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym Festiwalu. Już wkrótce na naszych łamach relacje z konkursu polskiego i z otwarcia muzeum animacji.



Anna Wróblewska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  16.10.2012
Zobacz również
Nabór na warsztaty scenariuszowe "Film jak sen"
American Film Festival postraszy widzów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll