PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.10.2012
Se-Ma-For Film Festival to jedyny w Europie i Azji festiwal poświęcony animacji lalkowej i stop motion. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 11-13 października 2012 roku i przebiegać będzie pod znakiem animacji z krajów Europy Wschodniej i Środkowej. W składzie jury Festiwalu znalazło się dwoje redaktorów Portalfilmowy.pl.

W skład jury polskiego wchodzą: Jerzy Armata, Małgorzata Bosek, Hanna Margolis, Ewa Sobolewska, Anna WróblewskaJurorzy obejrzą m.in.   "The Game" Maricna Jańca, "Voodoo-Lady"  Domingi  Gabriele Hühne, "Zgrzyt" Michała Mroza, "Dystans" Marcina Wojciechowskiego, "Kołysankę" Piotra Dumały czy "Papierowe pudełko" Zbigniewa Czapli. Ponadto w konkursie znalazł się wybór bajek dla dzieci, m.in. z nowego cyklu "Kanon baśni polskich" oraz z bielskiej serii  "Kuba i śruba".
 




Jerzy Armata j
est dziennikarzem, krytykiem filmowym i muzycznym,  znawcą filmu animowanego i dziecięcego, autorem  licznych książek o polskiej animacji,  nagrodzonym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za książkę "Z Armatą na Wilka". Ostatnio na Nowych Horyzontach, gdzie jest zawsze kuratorem retrospektywy polskiej animacji, prezentował monografię "Witold Giersz. Malarz obrazu", której jest współautorem.  Przez wiele lat w redakcji krakowskiego oddziału  Gazety Wyborczej, obecnie redaktor naczelny Magazynu Filmowego SFP.  Obecnie na stołecznym Krakowskim Przedmieściu można oglądać wystawę "65 lat polskiej animacji dla dzieci", , której jest kuratorem.

Małgorzata Bosek to reżyserka filmów animowanych, artystka, autorka kolaży. Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych,  ukończyła kurs animacji w Studiu Miniatur Filmowych, gdzie przez kolejne lata pracowała jako animatorka.  Zrealizowała takie filmy animowane, jak: No nareszcie (1999) oraz Dokumanimo (2007), Wyspa gibonów (2010).  Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i pięciu indywidualnych.

 Hanna Margolis jest autorką filmów animowanych i historykiem sztuki. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Uniwersytecie Warszawskim, oraz, jako stypendystka, na Sorbonie i ENSAD w Paryżu. Zrealizowała film Kino Czar (2000) do wiersza Jana  Brzechwy Żyrafa, oraz Titanic World (2009). Zajmuje się  krytyką i historią polskiego filmu animowanego

Ewa Sobolewska to producentka filmowa, szefowa TV Studia Filmów Animowanych w  Poznaniu. Z poznańskim ośrodkiem związana od samego początku jego istnienia, najpierw jako redaktor, od 2001 roku jako prezes Zarządu. Skończyła teatrologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Pod jej okiem powstały liczne filmy Studia, m.in "Baśnie i bajki polskie", "14 bajek z królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego czy "Miś Fantazy". Kierowane przez nią poznańskie Studio otrzymało za swą działalność liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. Platynowe Koziołki na festiwalu "Ale Kino" w Poznaniu i Złotą Kreskę na festiwalu OFAFA. W Studiu  do końca roku 2011, zrealizowano 290 krótko i średniometrażowych filmów animowanych, które otrzymały 180 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych.

Anna Wróblewska jest dziennikarką, wykładowcą, rzecznikiem prasowym, obecnie - redaktorem działu PROF i O polskim filmie - Animacja w Portalfilmowy.pl. Współzałożycielka Portalu i Magazynu Filmowego SFP, od wielu lat związana jest ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką licznych artykułów poświęconych branży filmowe, laureatką nagrody PISF  i nagrody ministra kultury za działalność na rzecz  kultury.


 
  W skład jury międzynarodowego wchodzą: Maureen Selwood, Ron Diamond, Gela Kandelaki Jelena Girlin i Mari-Liis Bassovskaja.

Maureen Selwood to pochodząca z Irlandii amerykańska artysta plastyk, pracująca z ręcznie malowaną animacją dla filmu, instalacji i performance’u. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, otrzymała stypendium Fundacji Guggenheima, MacDowell Colony oraz granty American Film Institute, Fundacji Jerome czy Stanu Nowy Jork.   “I Started Early”, “Drawing Lessons”, “Mistaken Identity”, “Hail Mary”, “Flying Circus: An Imagined Memoir”, “This Is Just to Say”, “The Rug”, “Odalisque” to uznane tytuły krótkometrażowych filmów animowanych jej autorstwa, które pojawiały się na festiwalach w Wenecji, Ottawie, Annecy, Nowym Jorku, Los Angeles i wielu innych.

Ron Diamond animacją zajmuje się od ponad dwudziestu lat. Założyciel Acme Filmworks, uznanego animacyjnego domu produkcyjnego, pracującego głównie dla międzynarodowego rynku reklamy. Współzałożyciel i prezes Animation World Network (AWN), pierwszego portalu informacyjnego na temat animacji. Wreszcie - producent nominowanych do Oscara "Nibbles" (2003) i "Drawn From Memory" (1995).  Był wykładowcą wiodących szkół animacji we Francji, Anglii i USA. Pracuje z wieloma polskimi animatorami: Robertem Prochem, autorem "Galerii", Michałem Sochą, Aleksandrą Korejwo, Piotrem Dumałą.

Jelena Girlin i Mari-Liis Bassovskaja tworzą estoński tandem reżyserski, który pracuje obecnie dla najstarszego i najbardziej znanego studia animacji w kraju - Nukufilm. Girlin, urodzona w roku 1979 w Tallinie, w 2001 roku ukończyła scenografię na Estońskiej Akademii Sztuki. Jej dorobek obejmuje takie filmy krótkometrażowe jak „Oranus” (2009), „Kolory Miriam“ (2008), „Stół” (2004) czy „Sukienka” (2007). Wszystkie stworzone wspólnie z dwa lata starszą Mari-Liis, która jest absolwentką tej samej uczelni.  Filmy te objechały cały świat, zdobywając liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Gela Kandelaki to gruziński reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenarzysta i dramaturg. Absolwent Państwowego Instytutu Teatralnego im. Szota Rustawelego w Tbilisi oraz Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Niezwykle aktywny w sferze edukacyjnej,  od 1969 roku prowadzi wykłady w Gruzji i na całym świecie. Założyciel studia Kvali i Kvali XXI, Centrum Sztuki Filmowej „Abkhazeti” oraz Teatru Cieni Budrugana (obecnie jako: Gruziński Państwowy Teatr Cieni Budrugana Gagra) . Jego filmografia, obok filmów fabularnych obejmuje takie animacje jak: „Wyznanie wilka”, „Myśliwy”, „Więzień”, „Gęś Tasiko”, „Antycypacja”, „Rodzina” i wiele innych.

Pomysł festiwalu Se-Ma-For narodził się w 2010 roku, w stulecie przełomowego eksperymentu Władysława Starewicza (1882 – 1965), w wyniku którego powstała animacja lalkowa. Fundacja Filmowa Se-ma-for (działająca  przy studiu Se-Ma-For), podjęła decyzję o zorganizowaniu z tej okazji wielkiego święta animacji. Jednym z zasadniczych celów Festiwalu Se-Ma-For – obok konkursów i projekcji towarzyszących – jest stworzenie międzynarodowego forum poświęconego·zagadnieniom koprodukcji filmowych oraz systemom pozyskiwania środków europejskich na kulturę filmową, jak również międzynarodowego forum poświęconego problemom kina dziecięcego i animacji stop motion. Od roku 2011 podczas festiwalu organizowane są dwa konkursy – międzynarodowy konkurs filmu lalkowego oraz polski, obejmujący wszystkie gatunki animacji.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym imprezy.





WRÓB
Se-ma-for, Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.10.2012
Zobacz również
Festiwal 18/18 zaprasza na cztery polskie premiery
Złoto i srebro dla filmowców z Bydgoskiej kroniki Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll