PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego otworzy 5 października festiwal Performing Arts Festival w Seulu i będzie to jedno z wydarzeń Projektu Azja, w ramach którego polska kultura - w tym polskie kino - promowana będzie jesienią w Korei Południowej.

Projekt Azja to program realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, a jego głównym celem jest promowanie polskich artystów i sztuki w krajach Azji, szczególnie w Chinach, Japonii i Korei Południowej.


 
- Cykl w Korei to jednocześnie jazz, muzyka współczesna, sztuki wizualne, design, teatr, film. Tak dużej prezentacji współczesnej kultury polskiej w Korei nie było - mówił na środowej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

Polskie imprezy będą odbywać się głównie w październiku, podczas trwających wówczas w Korei festiwali artystycznych. - Projekty w większości wybrali sami Koreańczycy. Nie chcieliśmy wychodzić z konkretną propozycją, dlatego przez ponad rok rozmawialiśmy o tym, co może być dla nich ciekawe - tłumaczył menedżer Projektu Azja Marcin Jacoby z Instytutu Adama Mickiewicza.

W Korei promowane będzie też polskie kino. - Koreańczycy uznają polski film za bardzo ciekawy. Przede wszystkim znają klasyków polskiego kina: Kieślowskiego, Wajdę, Zanussiego, ale również zainteresowani są tym, co się dzieje w polskim filmie teraz  - zauważył Jacoby.

Na Busan International Film Festival (4-13 października) odbędzie się obszerna prezentacja polskiej kinematografii. W programie znajdzie się przegląd dziesięciu polskich filmów z lat 1959-2012. Pokazane zostaną m.in. dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Kawalerowicza i Andrzeja Wajdy. Zaplanowano także warsztaty filmowe połączone z prelekcją, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Michał Chaciński.

Również na trwającym już od 21 września (do 27 września) w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej festiwalu filmów dokumentalnych DMZ Docs znalazł się cykl polskich produkcji dokumentalnych zatytułowany Polish Docs Special, m.in. film z 2002 roku "Lekcja polskiego kina" w reżyserii Andrzeja Wajdy, będący osobistym spojrzeniem reżysera na polską kinematografię. Ponadto: wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmy absolwentów Szkoły Wajdy: „Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera, „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" Zespołu Paladino, „Oj Boże, drogi Boże" Julii Popławskiej, „Paparazzi" Piotra Bernasia i „3 dni wolności" Łukasza Borowskiego.

W ramach Projektu Azja Instytut Adama Mickiewicza promował już polską kulturę w Japonii i Chinach. W 2010 roku realizowano program kulturalny w Chinach, łącząc trzy elementy: Dni Kultury Polskiej w Chinach, obchody roku Chopin 2010 oraz prezentację kultury polskiej w ramach Wystawy Światowej EXPO 2010 w Szanghaju. W 2011 roku działania skupiały się na Pekinie i Tokio, w związku z realizacją Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2012
Zobacz również
Iran bojkotuje Oscary
Ars Independent: Organizujmy festiwale!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll