PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trzy równoważne Nagrody Główne, zostały przyznane decyzją prowadzącego Mistrzowski Kurs Krytyki Filmowej – Andrzeja Kołodyńskiego, trojgu finalistom Konkursu „Kurs za recenzje” organizowanego przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i miesięcznik „Kino”.

Za umiejętności warsztatowe, poziom wiedzy o filmie i wrażliwość, a także wyczucie zmian zachodzących w sztuce filmowej – tak brzmiało uzasadnienie, sformułowanej na zakończenie Kursu decyzji prowadzącego – Andrzeja Kołodyńskiego – o przyznaniu Nagrody Głównej trójce finalistów Konkursu: Dominice Bierczyńskiej, Łukaszowi Koseli i Robertowi Birkholcowi.
 

Dyplomy dla trojga zwycięzców z uzasadnieniem przyznania Nagrody Głównej, proj. K. Walentynowicz

Troje zwycięzców pierwszego etapu Konkursu, którzy w ramach nagrody za najlepsze recenzje najnowszych polskich filmów, wyjechało na 31. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, podczas którego odbywał się warsztat ""Mistrzowski Kurs Krytyki Filmowej, od samego początku prezentowało wysoki poziom merytoryczny.
- Od razu trzeba zaznaczyć, że oni nie będą się uczyli pisania – podkreślał w poprzedzającej Kurs rozmowie z Portalfilmowy.pl Andrzej Kołodyński – oni umieją pisać, piszą bardzo dobrze, to są dojrzali recenzenci.
 
Andrzej Kołodyński podczas prowadzenia zajęć warsztatowych w Koszalinie, fot.SFP

Mistrzowski Kurs Krytyki Filmowej zgodnie z założeniami miał zapoznać młodych adeptów krytyki filmowej z teoretyczną i praktyczną stroną pracy krytyka filmowego. W ramach teorii, odbyły się cztery spotkania warsztatowe, wg autorskiego programu Andrzeja Kołodyńskiego – naczelnego miesięcznika „Kino” oraz rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej. Praktyczną częścią Kursu było natomiast zadanie -  napisanie na bieżąco przynajmniej dwóch recenzji filmów z Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 31. Festiwalu "Młodzi i Film".

Ideą, która przyświecała organizatorom Mistrzowskiego Kursu Krytyki Filmowej była twórcza współpraca międzypokoleniowa na polu krytyki filmowej, dziedziny ważnej i potrzebnej w procesie rozwoju polskiego kina, a ostatnio wzbudzającej wiele kontrowersji.  Kurs miał na celu odświeżenie idei zdobywania doświadczenia praktycznego w bezpośredniej relacji mistrz-uczeń oraz stworzenie warunków do jak najlepszego zapoznania się z systemem pracy zawodowej krytyka filmowego.

Czy założenia udało się zrealizować?

Łukasz Kosela: Kurs przyjął formę dialogu, w którym nie zabrakło miejsca zarówno na teoretyczne dyskusje na temat roli krytyka filmowego, jak i na praktyczne informacje. Poza tym współuczestnictwo w wydarzeniach festiwalu, skoncentrowanie się przede wszystkim na pokazach w ramach Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych – pisanie recenzji oraz udzielanie komentarzy krytycznych - pozwoliło na wejście w sam żywioł i przekonanie się osobiście na czym to wszystko polega.
 
Uczestnicy Kursu: Łukasz Kosela i Dominika Bierczyńska podczas warsztatu z Andrzejem Kołodyńskim, fot.SFP

Dominika Bierczyńska: Cieszę się, że zajęcia przybrały formę rozmów, dialogu z panem Andrzejem Kołodyńskim, a nie akademickiego wykładu. Poruszane były nie tylko tematy bieżące, czyli repertuar festiwalu, ale i te, które mogą pomóc w odczytaniu filmu  (np. kicz a Pancernik Potiomkin Eisensteina) albo takie, z którymi wcześniej nie miało się do czynienia (adjustacja tekstu w magazynie „Kino”).

Robert Birkholc: Kurs uważam za znakomity wstęp do przyszłej pracy krytyka filmowego. Możliwość oglądania kilku filmów dziennie i konieczność opisywania na bieżąco niektórych z nich, była dla mnie rodzajem krytyczno-filmowej inicjacji, dała niepowtarzalną szansę na zaznajomienie się z praktyczną stroną wymarzonego przeze mnie zawodu.

Wszystkie teksty recenzenckie, które uczestnicy Kursu napisali podczas festiwalu, zostały zamieszczone na festiwalowej stronie, w sekcji „Młodzi piszą”:

https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,253,1,1.html

Rozmowy z prowadzącym Kurs, oraz jego uczestnikami znalazły się w podsumowującym 31. Festiwal „Młodzi i Film”, programie TVP2 „Kocham Kino” z 16 września – wideo dostępne jest w serwisie internetowym TVP:
http://www.tvp.pl/filmoteka/cykle-filmowe/kocham-kino/wideo/16092012-2305/8360464

Końcowym zadaniem uczestników Kursu było napisanie podsumowania Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 31. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Wszystkie trzy teksty podsumowujące ten konkurs można już znaleźć w festiwalowym serwisie: www.mif.org.pl
Dominika Bierczyńska, Łukasz Kosela i Robert Birholc, poza pamiątkowymi dyplomami potwierdzającymi zdobycie Nagrody Głównej otrzymują także nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł. Wszyscy troje otrzymali także oferty współpracy z redakcjami miesięcznika „Kino” i Portalfilmowy.pl.

Konkurs Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i miesięcznika „Kino” został zorganizowany w ramach programu operacyjnego PISF „Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej”.


TVP 2 i Portalfilmowy.pl byli patronami medialnymi tego wydarzenia.

Więcej informacji o Kursie, opinie uczestników, oraz linki do powstałych w czasie Kursu recenzji można znaleźć na stronie Kursu:
http://www.studiomunka.pl/pl/kurs-za-recenzje


EJ
Studio Munka/SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.11.2013
Zobacz również
Zobacz filmy nagrodzone na Quest Europe
Dawid Ogrodnik na Festiwalu Filmoteki Szkolnej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll