PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.09.2012
Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, mimo pięcioletniego przebiegu, wciąż szuka odpowiedniego umocowania, zarówno finansowego, jak i frekwencyjnego. Impreza ma kilka celów: prezentację kina dokumentalnego młodych twórców, organizację przeglądów twórczości cenionych dokumentalistów (w tym roku – Pawła Łozińskiego), a także oswajanie dolnośląskiej publiczności ze specyfiką współczesnego dokumentu.

Trzecie z wyznaczonych zadań podczas piątej edycji realizowały filmy znane polskiej publiczności dzięki festiwalowi Planete + Doc, m.in. „Ambasador” Madsa Brueggera, będący filmem otwarcia. Obraz był szeroko komentowany przez licznie zgromadzoną w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury publiczność. Potężne zainteresowanie historią satyryka podszywającego się pod konsula Liberii, nie przełożyło się na frekwencyjny sukces całości Festiwalu.


"Gwizdek", fot. Studio Munka

Czuć w Świdnicy potrzebę bezpośrednich spotkań z mistrzami dokumentu. Obecność Pawła Łozińskiego mobilizowała publiczność. Spotkanie po projekcji „Chemii”, w którym udział wzięła także świdnicka onkolog dr Ewa Kilar, pokazało po raz kolejny, dlaczego projekcje kina dokumentalnego warto wzbogacać dyskusją. Łoziński opowiadał o swojej motywacji do realizacji filmu na oddziale onkologii, o tym, że poprzez „Chemię” chciał sam nauczyć się rozmawiać z chorymi na raka. Cenne jest, że spotkanie było skrajnie odległe od eksperckiej dyskusji zaproszonych gości. Widzowie od pierwszych minut  byli równoprawnymi partnerami w dyskusji.

W założeniu festiwalową esencję stanowi konkurs dla młodych dokumentalistów. Jury w składzie: Paweł Łoziński – przewodniczący, Agnieszka Janowska, Jolanta Janowiec-Lewandowska po obejrzeniu 16. filmów konkursowych, tegoroczny poziom „konkursu na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny autorstwa twórcy do 30. roku życia”, oceniło jako bardzo wysoki. Ciekawe, że wśród nagrodzonych i wyróżnionych filmów znajdują się same dokumenty realizowane metodą obserwacji. Wyróżnienia zdobyli: Grzegorz Brzozowski za „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”, intymną relację ze spotkania w stolicy Polski dwójki Europejczyków oraz Aleksandra Popińska za film „Wojny domowe”, będący ciepłym portretem rodziny wielodzietnej. Nagroda Specjalna Jury przypadła  Anieli Gabryel za „Kamyczkowych rycerzy”. Grand Prix i nagroda „Złote Oko” przypadła Grzegorzowi Zaricznemu za film "Gwizdek" za to, że „bez sędziowania, pozwolił ciepło i z humorem spojrzeć na samych siebie”. Publiczność wybrała „Sondę o kobietach” Mateusza Głowackiego.

Większość nagrodzonych autorów przyjechała na „Okiem Młodych” i publiczność miała okazję do bezpośredniego kontaktu, do postawienia nurtujących pytań i podzielenia się przemyśleniami z autorami. Takie spotkania nadają sens festiwalowi filmów dokumentalnych, choć przed organizatorami jeszcze sporo pracy, by ostatecznie umocnić imprezę na festiwalowej mapie.

PortalFilmowy.pl był patronem medialnym Festiwalu.


LeM
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  25.09.2012
Zobacz również
Warszawski Festiwal Filmowy. Konkurs 1-2
Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll