PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.09.2012
Specjalny wykład Bartka Konopki oraz pokazy wyprodukowanych przez Wajda Studio filmów będą częścią polskiego programu na festiwalu Nordisk Panorama w fińskim Oulu.  Z kolei w programie 4. festiwalu DMZ Docs w Korei znalazł się specjalny przegląd polskich dokumentów „Focus: Polish Docs Special”, a w nim liczne filmy wyprodukowane przez Wajda Studio. Specjalny wykład mistrzowski dla uczestników festiwalu wygłosi Jacek Petrycki.
 
Bartek Konopka przedstawi case study „Królika po berlińsku” (produkcja MS Films, Anna Wydra), nominowanego do Oskara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny w 2010 roku, a współfinansowanego między innymi przez fińską telewizję YLE. Uzupełnieniem prezentacji będzie pokaz dwóch filmów autorstwa Konopki: „Królika po berlińsku”, nad którym Szkoła Wajdy objęła opiekę artystyczną oraz fabularnej „Trójki do wzięcia”. Ten ostatni film został wyprodukowany przez Wajda Studio w ramach programu 30 minut realizowanego przez Studio Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
 
Kadr z filmu „Oj Boże, drogi Boże”


Pokazy obu filmów oraz wykład Konopki  odbędą się w ramach festiwalowej sekcji „Student rendez-vous”, na którą składa się też przegląd „Student Shorts&Docs” – znalazły się w nim między innymi wyprodukowane przez Wajda Studio dokumenty "Decrescendo" Marty Minorowicz oraz „Oj Boże, drogi BożeJulii Popławskiej.

W ramach przeglądu „Short matters!”, organizowanego przez Europejską Akademię Filmową będzie można również obejrzeć film Piotra Bernasia "Paparazzi", nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2011 roku.
 
Trwający od 21 do 26 września festiwal Nordisk Panorama prezentuje wyprodukowane w Skandynawii filmy dokumentalne. Co roku w programie znajdują się też filmy z jednego, wybranego europejskiego państwa – w 2012 jest to Polska.

Podczas rozpoczynającego się 21 września festiwalu DMZ Docs będzie można obejrzeć filmy dokumentalne wyprodukowane przez Wajda Studio: „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego, „Oj Boże, drogi Boże” Julii Popławskiej, "Na północ od Kalabrii" Marcina Sautera, "Paparazzi" Piotra Bernasia, a także niezwykły dokument „Andrzej Wajda : Róbmy zdjęcie”, zrealizowany przez (nieistniejący już) Zespół Filmowy Paladino w składzie Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter i Piotr Stasik. Gośćmi specjalnymi festiwalu reprezentującymi Szkołę Wajdy będą, obok Jacka Petryckiego, Piotr Bernaś oraz Maciej Cuske.
 
Koreański przegląd filmów wyprodukowanych przez Wajda Studio z udziałem twórców był możliwy dzięki wsparciu Instytutu im. Adama Mickiewicza i jest to jedno z ostatnich wydarzeń wieńczących obchody 10-lecia istnienia Szkoły Wajdy.
 


KS
Szkoła Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2012
Zobacz również
Wystartował Festiwal w San Sebastian
Lwów: Ruszył przegląd najnowszych polskich filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll