PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Andrzej Trzos-Rastawiecki, reżyser oraz scenarzysta filmów dokumentalnych i fabularnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, otrzyma nagrodę specjalną "Platynowy Opornik". Nagroda zostanie przyznana 13 września podczas festiwalu filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.

Nagroda specjalna "Platynowy Opornik" przyznawana jest za całokształt twórczości. Otrzymuje ją twórca za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej. Za przyczynianie się do zachowania pamięci narodowej. Za umiejętne połączenie walorów historycznych z artystycznymi. W kapitule honorowej przyznającej nagrodę znaleźli się Antoni Krauze - reżyser, przewodniczący; Wojciech Szczurek - Prezydent Miasta Gdyni; prof. Jan Żaryn - historyk IPN; Maciej Pawlicki - reżyser, krytyk filmowy oraz Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor festiwalu NNW. Nagrodę w imieniu Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego odbierze jego syn - Marek.Andrzej Trzos-Rastawiecki urodził się w 1933 r. we Lwowie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Jeden z najbardziej znanych dokumentalistów polskich. Realizator pierwszych nieocenzurowanych filmów o Janie Pawle II - "Pielgrzym" i "Papież z Polski". Twórca nagradzanych w Polsce i zagranicą dokumentów "Egzamin", "Champion" i "Enigma". Reżyser filmów fabularnych "Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie", "Skazany", "Zapis zbrodni" i "Trąd".

IV festiwal filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbędzie się w gdyńskim Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, w dniach 13 - 15 września 2012 roku. W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 13 filmów dokumentalnych związanych z tematyką losów "Żołnierzy Wyklętych" i okresu "Solidarności". Nowością IV edycji będzie pokaz pozakonkursowy zagranicznych filmów dokumentalnych, z Czech Danii czy USA. W ramach przeglądu zaprezentowane będą filmy przedstawiające spojrzenia reżyserów innych narodowości na Zbrodnię Katyńską. Gościem festiwalu będzie m. in. duńska reżyserka, Lisbeth Jessen.


GW
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Żywa legenda
Wystawa "65 lat polskiej animacji dla dzieci"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll