PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

13 września 2012 roku, w Gdyni rozpocznie się trzydniowy festiwal filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Na festiwal złożą się m.in. projekcje kilkudziesięciu filmów, panele dyskusyjne i kiermasz wydawnictw historycznych.

W ramach, odbywającego się już po raz czwarty, festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne poruszające tematykę historyczną, związaną głównie z działaniami polskiego podziemia w czasie II wojny światowej oraz opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem przed 1989 r. W programie pojawią się też tytuły nawiązujące do wydarzeń i działań z czasów II Rzeczpospolitej.

13 z filmów, które zostaną wyświetlone w czasie festiwalu, to obrazy zakwalifikowane na konkurs. Zwycięzca festiwalu otrzyma nagrodę w postaci statuetki Złoty Opornik.

- Chcę, aby festiwal był przestrzenią nieskrępowanej i nieocenzurowanej wypowiedzi na temat historii. Jedynym kryterium, jakie stosujemy przy przyjmowaniu filmów na konkurs, to sprawność warsztatowa i umiejętność opowiadania językiem filmowym - mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Wśród tytułów konkursowych znalazły się: "Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny" (reż. William Hood, Adam Lavis) opowiadający historię niedźwiedzia, który przeszedł cały szlak bojowy wraz z polskimi żołnierzami z II korpusu generała Andersa, "Jacky od zadań specjalnych" (reż. Joanna Jaworska, Katarzyna Kościelak) opowiadający o Francuzie, który w latach 80. szmuglował do Polski niezależne wydawnictwa, czy "Betar" (reż. Robert Kaczmarek, scenariusz Piotr Gontarczyk) opowiadający o rewizjonistycznej organizacji żydowskiej działającej m.in. w Polsce w okresie międzywojennym. Pokazany zostanie też obraz "Moje zapiski z podziemia" (realizacja Jacek Petrycki) odsłaniający kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, a składający się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński.

Poza konkursem na festiwalu zobaczyć będzie można także kilka premier, w tym "Mit o Szarym" w reż. Grzegorza Królikiewicza, opowiadający słynnym partyzanckim dowódcy, czy obraz "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" autorstwa Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości przyznano Andrzejowi Trzos-Rastawieckiemu, którą w imieniu reżysera odbierze jego syn.

NB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  11.09.2012
Zobacz również
„Instynkt” Patryka Vegi w konkursie w La Rochelle
Żywa legenda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll