PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Sokołowsku, maleńkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, w której Krzysztof Kieślowski (1941-1996) spędził ponad pięć lat swojego biednego dzieciństwa ( w latach 1951-57), skąd wyruszył w świat i gdzie potem nakręcił dokument „Prześwietenie” (1973), już po raz drugi odbył się festiwal „Hommage à Kieślowski”.

Wprawdzie nie zjawiło się kilku z uprzednio głośno zapowiadanych gości (zabrakło m.in. Klausa Marii Brandauera i Marii Pakulnis), ale i tak – mimo dość eklektycznego programu – było miło i ciekawie. Pierwszego dnia uwagę młodej publiczności przykuły wykłady prof. Tadeusza Lubelskiego (o sporach krytyki wokół filmu „Bez końca“) i Stanisława Zawiślińskiego, biografa Kieślowskiego, o trudnej drodze  reżysera do niezależności. Interesujące i żywo dyskutowane były spotkania z reżyserami – wybitnym dokumentalistą Marcelem Łozińskim i fabularzystką Dorotą Kędzierzawską, poprzedzone projekcjami ich filmów „Wszystko może się przytrafić“ i „Jutro będzie lepiej“.


Sokołowsko. Kino plenerowe festiwalu  „Hommage à Kieślowski”, fot. Archiwum Fundacji In Situ

Podczas uroczystej gali z udziałem Marii Kieślowskiej oraz Bożeny Biskupskiej i Zuzanny Foggt z fundacji  In Situ (głównego organizatora festiwalu) ponownie zapowiedziano uruchomienie w Sokołowsku – w ramach powstającego tam interdyscyplinarnego Laboratorium Kultury – Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

– Mam nadzieję, że stanie się ono źródłem rzetelnej wiedzy o twórcy Trzech kolorów; będzie przyciągać i inspirować młodzież – powiedział jeden z jego inicjatorów, Stanisław Zawiśliński. Wpisy do księgi „erekcyjnej“ Archiwum złożyło kilkudziesięciu uczestników gali, między innymi aktorki filmów Kieślowskiego – Marzena Trybała (role w „Przypadku“ i „Bez końca“ ) i Katarzyna Figura (epizod w tym ostatnim).

Z prawie trzydziestu rozmaitych, dokumentalnych i fabularnych, starych i nowych filmów, zaprezentowanych w Sokołowsku warto zwrócić uwagę na oczekujący na polską premierę szwajcarski  film „Manipulacja“ Pascala Verdosciego (który przed laty był jednym z asystentów Kieślowskiego na planie „Czerwonego“) oraz  zrealizowany w ramach programu „30 minut“ Studia Munka „Portret z pamięci“  Marcina Bortkiewicza. A za rok w Sokołowsku obejrzymy być może także efekty pracy wielu fotografów i filmowców-amatorów, którzy tegoroczny „Hommage à Kieślowski“ traktowali jak... plan filmowy. I nic dziwnego, bo miejsce jest bardzo malownicze. W ostatnich latach odżywa dzięki pielęgnowaniu pamięci o Kieślowskim.

Bartek Baro
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2012
Zobacz również
„Okiem Młodych” - przedstawiamy listę filmów konkursowych
Dokument "Blinky & Me" i droga do nominacji oscarowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll