PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu organizacyjnemu Konsulatu Polskiego w Toronto oraz Festiwalu Polskich Filmów EKRAN, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” będzie jednym z głównych wydarzeń kulturalnych jesieni w Toronto.

Wystawa zostanie zaprezentowana w galerii sztuki L Space Gallery od 11 września 2012 r. jako zapowiedź Festiwalu Polskich Filmów w Toronto. Jej prezentacja przypadnie również na czas trwania jednego z największych na świecie festiwali filmowych – Toronto International Film Festival (blisko 300 000 sprzedanych biletów na filmy w zeszłorocznej edycji festiwalu) oraz imprezy Cultural Days, w trakcie której odbywa się tysiące imprez mających na celu prezentację kulturalnego dorobku Kanady.



Na wystawie postać Romana Polańskiego ukazana jest poprzez prezentację  zdjęć, werków,  fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy  zbiór archiwaliów pochodzących  z archiwum Romana Polańskiego, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera, w tym m. in.. od  Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka.

Szczególnie ciekawe wydają się zaprezentowane na wystawie zdjęcia z planów, które ukazują  Romana Polańskiego przy pracy, poczynając od etiud  nakręconych w szkole filmowej i kończąc na najnowszych produkcjach. Ich autorami byli i są m.in. wspaniali  operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici  fotosiści -  Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz.
   
Na wystawie będzie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat  występował  już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał  też wówczas  pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach sam wielokrotnie próbował  sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych  w łódzkiej szkole filmowej czy  w filmach fabularnych  takich jak: "Lokator" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Grywał epizody u swoich kolegów reżyserów m. in. u Andrzeja Wajdy ( "Pokolenie", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Samson"), Andrzeja Munka („ Zezowate szczęście”), Janusza Morgensterna ( „Do widzenia do jutra”). Często  występował jako aktor u innych słynnych reżyserów na świecie. Zagrał  m. in. w „Czystej formalnościGiuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca  „Wielkie zmęczenie”, w ”Godzinach  szczytu 3Bretta Ratnera  czy „Cichym chaosie” z 2008 roku Antonio Luigi Grimaldiego. Ostatnim filmem fabularnym w Polsce, w którym wystąpił,  była niezapomniana rola Papkina w ” Zemście” Andrzeja Wajdy, która okazała się   jego wielkim sukcesem aktorskim.
Uzupełnieniem tej części ekspozycji będzie prezentacja multimedialna z wybranymi aktorskimi epizodami  filmowymi Romana Polańskiego.
   
Jest to kolejna prezentacja wystawy za oceanem, jednak pierwsza na kontynencie północno amerykańskim. Do tej pory ekspozycja poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich twórców filmowych została zaprezentowana podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rio de Janeiro oraz w Sao Paulo. W trakcie tournee europejskiego odwiedziła do tej pory Niemcy ( Muzeum Filmu w Duesseldorfie, Berlin prezentacja podczas 60 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale), Wielką Brytanię (podczas 8 Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA w Londynie), Czechy (17 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Febiofest oraz retrospektywy  Romana Polańskiego w Pradze), Węgry  oraz Belgię, gdzie była prezentowana we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, w jednej z najbardziej cenionych galerii sztuki Bozar w Brukseli. Prezentacja ta odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

czytaj więcej>>>


PK
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2012
Zobacz również
Wenecja dzień 8: Obrazy końca świata
Weekend z Qchnią Artystyczną
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll