PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.09.2012
28 sierpnia w kinie MK2 Bibliothèque odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, która, wraz z towarzyszącą jej retrospektywą, gości w Paryżu we wrześniu.

Na wernisaż przyjechali autorzy wystawy z Muzeum Kinematografii w Lodzi, towarzyszyli im: Maria Kieślowska – żona reżysera, która udostępniła Muzeum swoje prywatne archiwa, Krzysztof Zanussi – długoletni szef Zespołu TOR, gdzie Kieślowski realizował swoje filmy, oraz Sławomir Idziak – autor zdjęć do „Krótkiego filmu o zabijaniu”, „Podwójnego życia Weroniki” i „Niebieskiego”.



Producent „Trzech kolorów" Marin Karmitz, który przez kilka lat po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego nie był w stanie podjąć współpracy z żadnym innym reżyserem, powitał gości, ciesząc się, że „spotyka znowu swą polską rodzinę”. Wernisaż stał się okazją do spotkania polskich i francuskich współpracowników Krzysztofa Kieślowskiego oraz do zaprezentowania dorobku reżysera młodym pokoleniom.



Wśród licznych francuskich dziennikarzy wystawę odwiedziła, między innymi, Marie-Noëlle Tranchan, krytyk z „Le Figaro”, która przypomniała o Kieślowskim, „artyście niezapomnianym ze względu na siłę i głęboki humanizm przekazu”. Obecna była również Noémie Lucianit z dziennika „Le Monde”, reprezentująca generację młodych miłośników kina, którym „Kieślowski kojarzy się przede wszystkim z Trylogią” i która zachęca do odkrycia „wstrząsającego bogactwa jego dokumentów, pierwszych filmów czy Dekalogu”.


Krzysztof Zanussi i Sławomir Idziak, fot. GA

„Bardzo się cieszę z artykułu młodej dziennikarki Le Monde skomentowała Monica Donati zajmująca się prasową promocją wystawy i retrospektywy – gdyż zespół „Le Monde” nigdy nie należał do zwolenników twórczości Kieślowskiego – być może, nadszedł czas aby przedstawić Kieślowskiego młodym Francuzom.” Barbara Kurowska i Krystyna Zamysłowska z Muzeum Kinematografii podkreślały, jak ważne jest dla nich to, że wystawa, zwiedziwszy 40 krajów i 4 kontynenty trafiła w końcu do „drugiej, filmowej ojczyzny” Kieślowskiego.

Wystawa powstała dzięki finansowej pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Grażyna Arata
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.09.2012
Zobacz również
Otwarcie Panoramy Kina Polskiego w Odessie
Wenecja dzień 4: Mistrz się myli, teatr zachwyca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll