PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.08.2012
Wieczorami bulwary Wenecji kipą od natłoku turystów. Niektórzy planowali tę wizytę od dawna, innych skusił nadzwyczaj ciepły sierpień. Na tle grupek prowadzonych przez przewodnika z flagą, rodzin szukających miłego miejsca na kolację oraz par robiących sobie słodkie zdjęcia na tle kolejnych mostów wyróżnia się osobne plemię. Ludzie z czerwonymi lub czarnymi torbami, przerzuconymi przez ramię, którzy przyjechali do miasta na wodzie z okazji 69. już odsłony tutejszego festiwalu filmowego.

W tym roku  filmowa część Biennale rozpoczyna się jednocześnie z przeglądem poświęconym architekturze. W programie, który w tym roku powstawał pod batutą nowego dyrektora programowego, Alberto Barbery, znajdziemy wiele arcyciekawych pozycji. Oczy środowiska jak co roku najmocniej przyciąga jednak selekcja konkursowa. Obok głośnych, powszechnie rozpoznawanych nazwisk znajdziemy w niej też błyszczące równe mocnym światłem, choć mniej komercyjne perełki.



W tym roku Konkurs Główny zawiera 18 pozycji. Jednym z głośniejszych tytułów jest na pewno od dawna wyczekiwany „The MasterPaula Thomasa Andersona. Film dołączył do konkursu jako ostatni, ale nie warto brać tego za zły znak - bo co z ostatnimi się dzieje, wyjaśnia znane przysłowie Na planie rozgrywającego się w powojennej Ameryce dramatu spotkały się gwiazdy największego kalibru: Philip Seymour Hoffman, Joaquin Phoenix i Amy Adams.

Innym wzbudzającym emocje tytułem jest „Passion Briana de Palmy. W erotycznym thrillerze wystąpiły najbardziej ostatnio rozchwytywana w Hollywood Europejka Noomi Rapace oraz „dziewczyna z sąsiedztwa” Rachel McAdams.

McAdams oglądać będzie można też w niecierpliwie wyczekiwanym najnowszym dziele Terrence'a Malicka. W „To the wonder” Malick odkrywa rożne twarze miłosnego związku. McAdams towarzyszą Ben Affleck, Olga Kurylenko i Javier Bardem.

Swoją najnowszą produkcję przedstawi widzom także dotychczasowy enfant terrible amerykańskiej sceny niezależnej, Harmony Korine. Tym razem jednak offowy twórca zatrudnił do projektu znanych i lubianych: w "Spring Breakers" w głównych rolach zobaczymy idolki amerykańskich nastolatek Selenę Gomez, Vanessę Hudgens i Heather Morris.

Niezwykle ciekawym punktem programu wydaje się najnowsza propozycja włoskiego reżysera Marco Bellocchio. W „Bella Addromentata” snuje on bowiem historię luźno zainspirowaną losami Eluany Englaro - kobiety, którą po wieloletniej śpiączce niewidzący szansy na poprawę mąż postanowił odłączyć od szpitalnej aparatury, czym wywołał medialną burzę.

W tym roku w weneckim Palazzo Del Casino pokazane zostana także nowe filmy Takeshi Kitano ("Outrage Beyond") , Kim-Ki Duka ("Pieta"), Ulricha Seidla („Raj: Nadzieja”), Brillante Mendozy („Thy Womb”) i Kiryła Serebrennikowa („Betrayal”). Swoje dzieła pokażą też nieco mniej znani w Polsce Olivier Assayas, Valeria Sarmiento, Ramin Bahrani, Xavier Giannoli, Francesca Comenini, Rama Burshtein, Daniele Cipri oraz Duet Peter Brosens i Jessica Woodworth.



Anna Tatarska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2012
Zobacz również
Młodzi i Film: "Jesteś Bogiem" na otwarcie
Pokaz filmu "Zaćmienie słońca"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll