PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
AKTUALNOŚCI
  19.05.2012
Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał wczoraj tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

- Honorujemy twórcę dla polskiej literatury wyjątkowego. Jesteśmy wdzięczni za to, że ten niespieszny przechodzień zatrzymał się nad Wisłą i wspiera nas swoją twórczością. Wierzymy, że dzięki niemu staliśmy się mądrzejsi i mniej lękliwi - cytuje wypowiedź Adama Michnika portal wyborcza.pl.


Tadeusz Konwicki na premierze zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Salto", fot. Szymon Pulcyn

Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 r. w Nowej Wilejce pod Wilnem. Ukończył liceum na tajnych kompletach podczas II wojny. Jako żołnierz Brygady Oszmiańskiej AK brał udział w akcji "Burza" na terenach Wileńszczyzny. Po rozbrojeniu i internowaniu przez Armię Czerwoną oddziałów wileńskiej AK walczył w partyzantce antysowieckiej. W 1945 r. na fałszywych papierach przyjechał do Polski, gdzie podjął studia polonistyczne na UJ i UW.

Jest autorem powieści takich jak "Sennik współczesny", "Wniebowstąpienie", "Nic albo nic", "Mała Apokalipsa", "Bohiń". Filmy w reżyserii Tadeusza Konwickiego - "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965), "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971) - przeszły do klasyki polskiej kinematografii.

Konwicki wyreżyserował też "Dolinę Issy" wg powieści Czesława Miłosza i "Lawę" wg "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest ponadto autorem filmowych scenariuszy - m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr".

Tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej" przyznawany jest od 1999 roku wybitnym postaciom świata polityki i kultury. Do tej pory laureatami byli m.in: Vaclav Havel, Bronisław Geremek, abp Józef Życiński, Andrzej Wajda, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski.


EJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Gwiazda Piotra Hertla odsłonięta
Chcesz zobaczyć "Wszystko"?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll