PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
AKTUALNOŚCI
  2.05.2012
Aktor będzie świętować swój jubileusz w Gliwicach. Odbierze honorowe obywatelstwo miasta, w którym dorostał, spotka się z fanami i przyjaciółmi.

Na koncie Pszoniaka znajduje się blisko 100 filmów. Drogę do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. - Byliśmy młodzi, pełni entuzjazmu, energii i wiary. Pieniędzy nie mieliśmy, o karierze nie myśleliśmy. Byliśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w pracach nad tym filmem i kochaliśmy nasze role - mówił niedawno w Krakowie, podczas premiery zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu.


Wojciech Pszoniak, fot. Akpa

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Gdy miał cztery lata, jego rodzina przeniosła się do Gliwic. - W Gliwicach jako dziecko wysiadłem zawszony z bydlęcych wagonów; tu się kształtowałem, przeżywałem to, co może przeżywać młody człowiek. Najważniejsze rzeczy działy się dla mnie, wszystko praktycznie; długo tu mieszkałem i tu przyjeżdżam, mam tu przyjaciół, rodziców na cmentarzu, zostawiłem tutaj kawałek siebie - opowiadał aktor półtora roku temu, podczas gliwickiej premiery filmu "Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak" Krzysztofa Korwina Piotrowskiego. Fabularyzowany dokument przedstawia trudną drogę kariery a także przytacza wiele anegdot z młodości aktora, jak ta, kiedy miał ostrzyc psa pewnej dyrektorowej jako pracownik spółdzielni
studenckiej Kajtuś lub miał myć ubikacje w wojsku, do którego zaciągnął się jako 13-latek i gdzie grał na werblu.

Pierwsze aktorskie kroki Pszoniaka nie były łatwe - nie zdał egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej w Warszawie, zaś w uzasadnieniu jeden z profesorów stwierdził, że "brak mu wrażliwości, brak warunków zewnętrznych, ma też wady wymowy". To zdarzenie dodało mu nieprawdopodobnej siły i być może przesądziło o wyborze życiowej drogi. - Otworzyłem drzwi do sali egzaminacyjnej i krzyknąłem tak: niech wam się, k...a, nie zdaje, że nie będę aktorem! I zamknąłem drzwi. Wszystko zapomnę, ale tego momentu nie zapomnę. Wsiadłem do
pociągu, przyjechałem do Krakowa i tam miałem szczęście studiować - wspomina Pszoniak.

W listopadzie ubiegłego roku gliwiccy radni przyznali aktorowi honorowe obywatelstwo miasta (wcześniej otrzymali je m.in.Tadeusz Różewicz i Jerzy Buzek), które zostanie mu wręczone podczas wieczornego koncertu prowadzonego przez Grażynę Torbicką. Wśród gości będą m.in. przyjaciele artysty: Anna Polony, Jerzy Fedorowicz, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Jerzy Trela. Wcześniej, wczesnym popołudniem Pszoniak przejedzie ulicami Gliwic w kabriolecie. Wyruszy z ulicy Arkońskiej, przy której jako dziecko mieszkał.

Od 1978 Wojciech Pszoniak grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. W 2008 r. otrzymał francuski Order Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury".

GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2012
Zobacz również
Po Tarnowie: historia, która uwiera
Mateusz Kościukiewicz: aktor poszukujący
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll