PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Dokument "Wirtualna wojna" Jacka Bławuta przedstawia międzynarodowe środowisko internetowych graczy, którzy na symulatorach lotów rozgrywają w czasie rzeczywistym powietrzne bitwy, a ich wirtualny świat jest bardzo realny. Premiera filmu odbędzie się 22 kwietnia o godz. 22.20 w HBO.

Jacek Bławut w swoim nowym dokumencie wniknął do międzynarodowej społeczności graczy, pokazując ich pasję, determinację, a może i uzależnienie. Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających podczas  drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Bohaterowie dokumentu pochodzą z czterech krajów: Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiadają o tym, kim są, wyjaśniają, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Dla części z nich to jedynie hobby, dla innych treść życia, której poświęcają coraz więcej czasu, rezygnując ze związków czy spotkań z przyjaciółmi. Razem z kolegami z wirtualnej eskadry odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach i nienawidzą swoich wrogów - pilotów samolotów z innych krajów czy dywizjonów.

"Wirtualna wojna", fot. HBO

- Siła świata wirtualnego polega na tym, że my się tam na stałe przeprowadzamy, że tam to życie wirtualne staje się prawdziwym życiem, a powrót do świata realnego jest bolesny i większość chciałaby zostać w przestrzeni wirtualnej, ponieważ tam znalazła swoje miejsce, tam spełniają się marzenia i tam można pokazać, kim jest się naprawdę – mówi Jacek Bławut.

"Wirtualna wojna", fot. HBO

Wyprodukowany przez Jacka Bławuta i HBO Polska pełnometrażowy obraz to jednocześnie ostatni film dokumentalny reżysera. Jacek Bławut jest doświadczonym dokumentalistą, znanym między innymi z nagradzanych filmów, takich jak "Nienormalni", "Szczur w koronie" w koronie czy "Wojownik", a także uznanym operatorem („Dekalog”, "Dzień świra"), wykładowcą kilku szkół filmowych w Polsce i za granicą oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy były pokazywane m.in. na festiwalach w San Sebastián, Toronto, Budapeszcie czy Mannheim.

"Wirtualna wojna", fot. HBO

Premiera filmu Wirtualna wojna odbędzie się 22 kwietnia o godz. 22.20 w HBO, a kolejne emisje zaplanowane zostały na: 25 kwietnia godz. 22.00 w HBO2 (pasmo dokumentalne Bez cenzury) i 27 kwietnia o godz. 16.00 w HBO2. Film dostępny będzie również od 16 kwietnia w HBO GO, a od 23 kwietnia w HBO OD.

Więcej na: http://www.hbo.pl/movie/wirtualna-wojna_-72172;
https://www.facebook.com/HBOPolska/app_191061007679930

GW
HBO
Ostatnia aktualizacja:  17.04.2012
Zobacz również
Gwiazda tygodnia - Dorota Kolak
"W ciemności" wśród najlepszych filmów roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll