PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Twórca dwóch części „Czterdziestolatka”, „Wojny domowej”, „Tygrysów Europy”, „Przeprowadzki”, „Dzięcioła”, spektakli teatralnych i programów rozrywkowych. Jerzy Gruza kończy 80 lat i wcale nie ma dość. W oczekiwaniu na możliwość realizacji kolejnych filmów swoje refleksje na temat współczesności przelewa na papier.


Jerzy Gruza z właściwą sobie ironią i dystansem podchodzi do swojej „podwójnej czterdziestki”. - Nie odczuwam swojego wieku psychicznie, ale w sensie fizycznym. Jak widzę uciekający z placu Unii Lubelskiej w Warszawie tramwaj, to wiem, że nie przyspieszę do tego stopnia, żeby go dogonić. Niemniej nie daję za wygraną i próbuję. Przegrywam jednak i jest gorzko - mówi Jerzy Gruza w rozmowie z „Galą”. Problem z dogonieniem tramwaju nie jest jednak główną troską reżysera „Czterdziestolatka”. - Moja trudność polega na tym, że zawsze łączono mnie z czymś zabawnym, z czymś wesołym, z czymś lekkim, a tak nie jest. Ta tańsza muza, weselsza, jest gorzej traktowana - mówi Jerzy Gruza w rozmowie z „Galą”.


Jerzy Gruza, fot. SFP


Choć przyznaje, że kobiety były i są dla niego najważniejsze, to ostro walczy z etykietą playboya. - Kiedyś myślałem, że jestem playboyem. Do czasu, kiedy w skomputeryzowanym archiwum telewizji publicznej kliknąłem nazwisko „Gruza”. Wówczas z drukarki wyszło wszystko, co dla nich zrobiłem – ogromna sterta. Dało mi to do myślenia. Przecież playboy nie może tyle pracować! Owszem, mam specyficzny typ luzu, lubię się bawić, inaczej niż inni patrzę na rzeczywistość, kocham się śmiać i ironizować, ale do cholery, za dużo rzeczy zrobiłem, jak na playboya. To się musiało dziać kosztem czegoś. Playboy to nie ja - mówi Jerzy Gruza w rozmowie z miesięcznikiem „Playboy”.

Jerzy Gruza stara się doprowadzić do realizacji trzeciej części „Czterdziestolatka”. Myślał także o kontynuacji filmu "Przeprowadzka" - ponownie z Wojciechem Pszoniakiem w roli głównej. Jerzy Gruza miał też pracować nad scenariuszem o... Joli Rutowicz, skąpo obdarzonej inteligencją celebrytce. Na razie wszystkie te pomysły pozostają na papierze. Na papier twórca „Dzięcioła” przelewa także swoje refleksje na temat współczesnego świata mocno okraszając je środowiskowymi anegdotami. Spod jego pióra wyszły takie książki jak: "Stolik. Anegdoty, plotki, donosy", "Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem” i "Rok osła".



Jerzy Gruza  z Agnieszką Odorowicz i Jackiem Bromskim, 2007, fot. SFP 


Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 r. w Warszawie. Po ukończeniu Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT związał się z Telewizją Polską, gdzie w latach 1955-83 tworzył programy muzyczne i rozrywkowe (m.in. we współpracy z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Federowiczem - "Poznajmy się", "Małżeństwo doskonałe") oraz reżyserował spektakle Teatru Tv. Od 1983 do 1991 był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni.

GW/GU
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Michale Boganim o Czarnobylu
Krzysztof „Kultura” Kowalewski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll