PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  3.04.2012

Katarzyna Jungowska, Piotr Szczepanowicz, Aleksander Dembski, Bartek Ignaciuk - ich krótkometrażowe filmy zachwycają dojrzałością. Nieumożliwienie im szybkiego zrealizowania pełnometrażowych debiutów byłoby nieroztropnym trwonieniem wielkiego talentu.

Podczas premierowego wieczoru z najnowszymi produkcjami Studia Munka zaprezentowane zostały: animacja Piotra Szczepanowicza "Dróżnik" oraz krótkometrażowe fabuły "Basia z Podlasia" w reżyserii Aleksandra Dembskiego, "Popatrz na mnie" Katarzyny Jungowskiej i obraz Bartka Ignaciuka "Chomik".

"Dróżnik", fot. Studio Munka/SFP

"Dróżnik" Piotra Szczepanowicza został zrealizowany w programie „Młoda Animacja”. To kameralny film, skupiony na człowieku i niewielkim, otaczającym go świecie. Jego bohaterem jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik na stacji przez którą pociągi przejeżdżają niezwykle rzadko i prawie nigdy się na niej nie zatrzymują. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce i nieco makabryczne zabawy z drobnymi ssakami. Przychodzi jednak dzień kiedy Dróżnik - za sprawa tajemniczej cyklistki - otrzymuje szansę na zmianę swojego monotonnego życia...

- Zależało mi na stworzeniu opowieści o samotności. O takiej samotności, która jest bardziej stanem umysłu i nie ma związku z konkretnym miejscem. Pochodzę z Opola i niedaleko tego miasta jest taka mała stacyjka, która zainspirowała mnie to zrobienia tego filmu - powiedział Piotr Szczepanowicz, scenarzysta i reżyser „Dróżnika”. Realizowana przez półtora roku animacja 3D w niezwykle piękny i subtelny sposób portretuje sytuację odosobnienia, wciągania przez samotność i problemu z wyrwania się z jej macek.

Piotr Szczepanowicz - student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Za swój film "Dzień" zdobył II nagrodę na festiwalu filmowym Ofafa 2007 w Krakowie. Zrealizował także krótkometrażowy film "Ulewa" dla TVP Kultura. Przez dwa lata pracował w studiu filmowym SE-MA-FOR w Łodzi, gdzie zdobywał doświadczenie w ekipie postprodukcyjnej Kamila Polaka. Współrealizował efekty specjalne do filmu "Piotruś i wilk" Suzie Templeton nominowanego do Oskara, filmu "Świteź" Kamila Polaka oraz filmu "Radostki" Magdaleny Osioskiej.

"Basia z Podlasia", fot. Studio Munka/SFP

"Basia z Podlasia" Aleksandra Dembskiego został zrealizowany w programie „Trzydzieści Minut”. To gorzka komedia obyczajowa o zabarwieniu romantycznym. Holender - Evert, zafascynowany romantycznym wizerunkiem Polek, wykreowanym za sprawą internetu, szuka w Polsce żony. Jednym ze sposobów na znalezienie właściwej kandydatki na towarzyszkę życia jest organizacja castingu.

- Jestem wielkim miłośnikiem czeskich komedii spod znaku Milosa Formana. I właśnie tym tropem podążyłem zainspirowany tekstem w magazynie „Wróżka”. Założenie było takie żeby widz stopniowo odkrywał, że ma do czynienia z fikcją - powiedział reżyser Aleksander Dembski.

Aleksander Dembski - studiował filologię polską oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1999 ukończył reżyserię na WRiTv w Katowicach. Jego filmy amatorskie zdobywały nagrody w Polsce i na świecie, m.in. Złoty Medal na festiwalu UNICA za film "Papierowe Słońce". Po studiach realizował filmy dokumentalne m.in. CROSS dla TVP 1 oraz dokumentalne filmy niezależne takie jak "K2 - Na Krawędzi" nagradzane w Polsce i za granicą (m.in. - Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na II Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie).

"Popatrz na mnie", fot. Studio Munka/SFP

"Popatrz na mnie" Katarzyny Jungowskiej został zrealizowany w programie „Trzydzieści Minut”. To intrygująca i plastycznie skonstruowana historia o poszukiwaniu uczuć w dzisiejszym świecie codzienności i pokus. Pozornie niewiele łączy zapracowanego lekarza, samotną matkę i szczęśliwą parę na romantycznym wyjeździe. Niczym w dobrym kryminale widz prawie do samego końca nie znajduje między nimi powiązań...

- Każdy z nas znalazł się kiedyś w takiej sytuacji kiedy chciałby móc wszystko zatrzymać i spojrzeć na swoje życie z boku. Wykorzystując efekt „zamrożenia” w finale swojego filmu chciałam właśnie taką możliwość dać swoim bohaterom - mówi Katarzyna Jungowska, scenarzystka i reżyserka.

Katarzyna Jungowska - pochodzi z Warszawy. Jest absolwentką wydziałów aktorstwa i reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Debiutowała w filmie jako aktorka ("Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego i "Leni" Bartosza Paducha), szybko jednak okazało się, ze jej prawdziwym powołaniem jest "druga strona kamery". Podczas studiów uczestniczyła w produkcjach filmów, teledysków i seriali ( "Zły", "Trick").

"Chomik", fot. Studio Munka/SFP

"Chomik" Bartka Ignaciuka został zrealizowany w programie „Trzydzieści Minut”. Nadużyciem byłoby powiedzieć, że chomik jest głównym bohaterem tej krótkometrażówki, ale z całą pewnością to właśnie wokół niego wszystko się w tym filmie kręci. Oto pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków. Ku swojemu przerażeniu Pani Maria i pan Wacław znajdują Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Gryzoń wymaga natychmiastowej reanimacji... Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa - dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend. Wkrótce w chomiczą intrygę zostaną wciągnięci Weterynarz, Policjant (ojciec Krzysia, syn Marii i Wacława) oraz Bogu ducha winien sprzedawca ze sklepu zoologicznego.

- Kiedyś kolega opowiedział mi, że znalazł ze znajomymi pod blokiem w Zamościu martwego chomika z przypiętym do ramion spadochronem z chusteczki i wciśniętym na głowę kaskiem z nakrętki od dezodorantu. Spróbowałem sobie to wyobrazić i wyobraźnia popchnęła mnie do napisania scenariusza „Chomika”. Moim celem było umiejscowienie tej opowieści w „bezczasie” i nadanie jej uniwersalnego bajkowego charakteru - mówi Bartek Ignaciuk.

Bartek Ignaciuk - urodzony w 1972 r. Absolwent ASP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Od 2003 reżyseruje głównie reklamy w duecie ChukChuk oraz indywidualnie. Duet znalazł się w selekcji najbardziej obiecujących reżyserów branży reklamowej Saatchi&Saatchi New Directors Showcase w Cannes w 2003 roku. Dwukrotnie nagradzany za reżyserię podczas Festiwalu Klubu Twórców Reklamy. W 2009 r. reżyser pierwszej serii (odcinki 1-7) polskiej adaptacji brytyjskiego serialu Cold Feet (w Polsce pod nazwą „Usta Usta”). Jego teledysk do piosenki Kory "Zabawa w chowanego" zdobył podczas festiwalu Plus Camerimage 2010 Nagrodę dla Najlepszego Wideoklipu.

„Młoda Animacja” i „Trzydzieści Minut” są programami Studia Munka, działającego w strukturze Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

GW
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Jubileusz Aleksandry Zawieruszanki
Jak „Nóż w wodzie” ogląda się po hiszpańsku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll