PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  28.03.2012
Znany i ceniony reżyser operowy, teatralny i filmowy Mariusz Treliński kończy dziś 50 lat. Jest laureatem nagrody ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz zdobywcą Paszportu Polityki za "nowoczesne, inteligentne, trafiające do współczesnego widza realizacje oper na scenie Teatru Wielkiego".

- Uwielbiam budować pewien rodzaj fermentu twórczego [...] Musi nastąpić zmaganie, siłowanie, bez tego  nie ma sztuki  - mówi Treliński. Urodził się 28 marca 1962 r. w Warszawie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. W 1987 r. zrealizował swój debiutancki film "Zad wielkiego wieloryba". Kolejne filmy w reżyserskim dorobku Trelińskiego to: "Pożegnanie jesieni" wg powieści Witkacego (1990), "Łagodna" na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego - uhonorowana Nagrodą  Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni (1995), oraz "Egoiści" (2000).


Mariusz Treliński, fot. Engelbrecht/Akpa

W latach 1990-92 Treliński był  dyrektorem artystycznym Studia im. Karola Irzykowskiego, zajmującego się produkcją filmową. W 1992 r. w stołecznym Teatrze Studio wyreżyserował spektakl "Sny" według  Lautreamonta. W Operze Narodowej zadebiutował w 1995 r., jako twórca kameralnej inscenizacji  "Wyrywacza serc" Elżbiety Sikory. Sam siebie nazywa reżyserem filmowym, który do opery trafił przypadkiem. Cztery lata później wyreżyserował w Operze Narodowej "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego, ze scenografią Borisa Kudliczki. Kolejne to "Król Roger" Szymanowskiego, "Otello" Verdiego, "Oniegin" Czajkowskiego, "Don Giovanni" Mozarta (z kostiumami projektu Arkadiusa). Ponadto Treliński reżyserował "Damę pikową" Czajkowskiego (berlińska Staatsoper i Opera Narodowa), "Andreę Chenier" Umberto Giordano (Teatr Wielki w Poznaniu, Washington  Opera, Opera Narodowa) i "La Boheme" Pucciniego (Opera Narodowa, Washington Opera). W 2005 r. jego inscenizacja "Madame Butterfly" miała premierę w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, w 2008 r. na scenie Israeli Opera w Tel Awiwie, a w 2009 r. w Palau de les Arts w Walencji.

Od 2008 r. Mariusz Treliński jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Nowy magazyn filmowy
Andrzej Warchał. Mistrzowie polskiej animacji – część IX
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll