PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Inspiracją dla powstania scenariusza filmu "Jezioro" było ukraińskie przysłowie  „Cudza dusza – ciemny las”. Bohaterem jest mężczyzna w średnim wieku, który z tęsknoty za zmarłą żoną powoli popada w szaleństwo.

"Jezioro" w reżyserii Jacka Piotra Bławuta powstało w Studiu Munka w ramach programu 30 minut. Scenariusz filmu oparto na opowiadaniu Anny Onichimowskiej. Jego bohaterowie - mimo, że teoretycznie bliscy - żyją obok siebie pozostając jednocześnie sobie obcy. Kluczową sentencją oddająca zawiłość ich relacji okazuje się tu ukraińskie przysłowie "Cudza dusza - ciemny las", mówiąca o niemożności poznania drugiego człowieka.


"Jezioro", fot. Adam Palenta

Zdjęcia kręcono jesienią 2010 roku, w efektownym krajobrazie jezior powyrobiskowych, blisko granicy polsko - niemieckiej. W założeniu film miał być ubogi w dialogi, akcent zaś położono na grę gestów i emocji. W rolach głównych występują Witold Dębicki, Magdalena Cielecka i Sławomira Łozińska. "Jezioro" można było zobaczyć podczas październikowej wewnętrznej premiery projektów Studia Munka a także na pokazach w Łodzi i Warszawie.


"Jezioro", fot. Adam Palenta

Po śmierci żony Tadeusz uświadamia sobie, jak bardzo obcy pozostawali sobie za życia. Próbuje ją więc "odnaleźć" i poznać poprzez codzienne obowiązki, nawyki i zainteresowania Urszuli. Przygotowuje zimowe przetwory, pali papierosy, którym wcześniej był przeciwny i nurkuje w pobliskim jeziorze. Tadeusz wycofuje się z własnego życia i staje się wręcz swoją żoną. Córka jest zaniepokojona jego zachowaniem. Bezskutecznie stara się przemówić ojcu do rozsądku. Tadeusz jednak nie zamierza zrezygnować z poszukiwań, gdyż jego zdaniem jezioro skrywa cenne informacje nt Urszuli.


"Jezioro", fot. Adam Palenta

Jacek Piotr Bławut Jr jest absolwentem kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Współtworzył scenariusze filmów fabularnych: "Jeszcze nie wieczór", "Sen motyla", "Dzień czekolady", "Hotel potworny". Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych.
GU
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Repozytorium cyfrowe przezentuje pierwsze zdigitalizowane tytuły
„Róża”, film potrzebny - mówi Erwin Kruk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll