PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
AKTUALNOŚCI
  22.02.2012
- Odszedł jeden z największych aktorów w jego pokoleniu. W Polsce i na świecie - napisał w roku 1992 Jan Kott. W 20. rocznicę śmierci Polskie Radio Dwójka zaprasza na audycję poświęconą wybitnemu artyście.

Tadeusz Łomnicki umarł 20 lat temu na scenie w trakcie prób do "Króla Leara" w Teatrze Nowym w Poznaniu. Jego ostatnimi były słowa szekspirowskiego bohatera: "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!".


Tadeusz Łomnicki, fot. Wikipedia

"Król Lear" przedziwnie zaciążył nad ostatnimi dniami Łomnickiego. W tym samym czasie nagrał spektakl Teatru Telewizji "Stalin" Giuseppe Salvatore w reżyserii Kazimierza Kutza, w którym wcielił się w postać aktora Icyka Sagera, przygotowującego się właśnie do roli Króla Leara.

Dorobek Tadeusza Łomnickiego to ponad 80 ról teatralnych, 26 spektakli Teatru Telewizji, 51 ról filmowych, 12 reżyserii teatralnych oraz dwie sztuki, które wyszły spod jego pióra. Do historii teatru przeszły jego role Orestesa w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego, Artura Ui w "Karierze Artura Ui" Brechta, Solonego w "Trzech siostrach" Czechowa, Łatki w "Dożywociu" Fredry, czy Kapitana Edgara w "Play Strindberg" Dürrenmatta. Tadeusz Łomnicki zagrał również wiele ról filmowych – w takich produkcjach jak "Pokolenie", "Niewinni czarodzieje" i "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Baza ludzi umarłych" Czesława Petelskiego, "Eroica" Andrzeja Munka, "Kontrakt" Krzysztofa Zanussiego, "Przypadek" i "Dekalog VIII" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Pan Wołodyjowski" i "Potop" Jerzego Hoffmana.

O roli Tadeusza Łomnickiego w teatrze i filmie w audycji Tomasza Mościckiego opowiedzą prof. Barbara Osterloff, aktorka Marta Lipińska i redaktor Andrzej Kołodyński. Audycja będzie bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi (PR, Teatru Współczesnego i Radia Merkury). "Sezon na Dwójkę" - 22 lutego (środa) po godzinie 18.00.

EJ
Dwójka
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2012
Zobacz również
Polskie "The Game" na światowych festiwalach
20. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll