PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  15.02.2012
Dla każdego kto kocha "Hydrozagadkę" Andrzeja Kondratiuka, odpowiedź na pytanie "Jak wyglądali ci ludzie?" jest oczywista: "Zwyczajnie, jeden był w turbanie, drugi na czarno. Tylko ten trzeci wydawał mi się dziwny… Liliput… Przebrany za górala… Udawał dziecko".
Dwaj pierwsi to maharadża Kaburu (Roman Kłosowski) i demoniczny doktor Plama (Zdzisław Maklakiewicz). A kim był trzeci? Ten, który wziął koszyk i kwiaty, by na Okęciu geniusz mógł pokłonić się przed mamoną? Ten, który skacowany upokarzał się za 500 złotych? Ten, który w remizie wśród rozbawionych par, śmiechu i gwaru, miał skończyć potężnego marynarza w mgnieniu oka? Rola pomocnika bezwzględnie inteligentnego Plamy jest najbardziej znaną w filmowym dorobku Bolesława Kamińskiego. Warto zatem wspomnieć aktora, tym bardziej, że dziś (15 lutego 2012 roku) przypada 20 rocznica jego śmierci.


"Hydrozagadka", fot. TVP

Kreacja Malutkiego w "Hydrozagadce" była przedostatnią w życiu Kamińskiego. Rok później (w 1971 roku) zagrał dozorcę PGR, który bierze młodych bohaterów telewizyjnego serialu "Jagoda w mieście" za złodziei i zamyka ich w szopie. U Wadima Besrestowskiego pokazał się też w innym dziecięcym serialu – "Tomku i psie". Ponadto można go zobaczyć u Marii Kaniewskiej w "O dwóch takich, co ukradli księżyc" i "Pierścieniu księżnej Anny", jako pomocnika kierownika lunaparku w "Małych dramatach” Janusza Nasfetera oraz jako lokaja w kręconym w łódzkim Pałacu Scheiblera (dziś Muzeum Kinematografii) "Pavoncello" Andrzeja Żuławskiego. I to tyle. "Jego emploi bardzo ograniczały warunki fizyczne" – kwitują krótkie notatki, które pozostały po aktorze...

Przygodę ze sztuką, urodzony 20 lutego 1900 roku w Łodzi Kamiński, zaczął w teatrze. W latach 20. uczył się w szkole dramatycznej Franciszka Frączkowskiego we Lwowie, współpracował z łódzkimi i warszawskimi teatrami operetkowymi, kabaretami i rewiami. W 1925 roku Bolcio (bo tak go nazywano) znalazł się nawet na scenie słynnego Qui Pro Quo w obsadzie rewii "Serwus Jarosy". Po wojnie grywał na łódzkich scenach. W wystawiającym rewiowe montaże Teatrze Gong oraz w Osie. Tu był m.in. Filipkiem w "Złotych niedolach" - jednym z ostatnich spektakli słynnego Józefa Węgrzyna. Pełnił też krótko funkcję dyrektora Warszawskiego Teatru Objazdowego "Gnom". W nim blisko 20 aktorów-karłów pokazywało dzieciom "Kopciuszka", czy "O Janku, co psom buty szył"....

Z publicznością pożegnał się w "Niemcach" Leona Kruczkowskiego wystawianych przez Teatr Ziemi Łódzkiej. Jako 62-letni mężczyzna zagrał… żydowskie dziecko. Bolesław Kamiński zmarł 15 lutego 1992 roku. Jest pochowany w Łodzi.
Jakub Wiewiórski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Jadwiga Żukowska. W poszukiwaniu idealnej klatki
Rozmowa z Jakubem Gierszałem - Shooting Star 2012
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll