PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 14-16 lutego w kinie Kultura w  Warszawie i w kinie Polonia w Łodzi w ramach cyklu „Kino bez napisów” odbędą się pokazy komedii wszechczasów - "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, w nowej zrekonstruowanej cyfrowo wersji.

Jak zakochać się, to tylko w Warszawie. Zwłaszcza,  że dzięki rekonstrukcji cyfrowej nigdy jeszcze nie była tak ładna. Absurdy peerelowskiej rzeczywistości, ale też hymn pochwalny ku czci Warszawy. Słynna polska komedia ze znakomitą obsadą i niezapomnianymi scenami, z rajdem Bohdana Łazuki po torach tramwajowych na czele, teraz do obejrzenia w nowej zrekonstruowanej wersji.   

"Nie lubię poniedziałku", reż. Tadeusz Chmielewski, fot. KinoRP

Delegat GS-u nie może kupić części do kombajnu, za to inni mogą się wreszcie zaopatrzyć w papier toaletowy, z którym następnie kłusują ulicami niczym z myśliwskimi trofeami zawieszonymi na szyjach.  Choć na ekranie mieszkańcy Warszawy borykają się z „przejściowymi brakami w zaopatrzeniu”, widzowie na brak dobrej zabawy nie będą mogli narzekać. "Nie lubię poniedziałku" to bowiem jedna z najlepszych rodzimych komedii pomyłek, pokazująca – z dużym przymrużeniem oka – absurdy ery wczesnego Gierka. Zbiór skeczy związanych luźno z fabułą z jednej strony pozwala nakreślić portret pewnej zbiorowości, z drugiej – układa się w swoiste wyznanie miłości, hymn ku czci Warszawy, którą mieszkańcy kochają, mimo wszystkich problemów, jakie im stwarza codzienność. A o tym, że jak ktoś kocha, to nie tylko poczeka, ale i podsunie znakomity pomysł, świadczy jedna z najbardziej pamiętnych scen filmu. Gdy Tadeusz Chmielewski spóźniał się na zdjęcia, Bohdan Łazuka zabijał czas, bawiąc się korbą od samochodu. Kiedy reżyser wreszcie dotarł na plan, zobaczył aktora sunącego wajchą po torach tramwajowych, dzięki czemu na ekranie pojawia się pamiętny obrazek z artystą, który nie prowadzi pod gazem.

Rekonstrukcja obrazu "Nie lubię poniedziałku" jest dziełem Studia Postprodukcyjnego ORKA, rekonstrukcją dźwięku zajmowała się firma Studio Company.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Sound Place i Studio Company.
Patroni medialni projektu KinoRP to: Radio TOK FM, FILMPRO, KINO, portale internetowe: KronikaRP.pl, Stopklatka.pl, Onet.pl
Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

EJ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Co łączy Łódź i Detroit? Warszawska premiera "After the Factory"
Gwiazda tygodnia - Agata Kulesza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll