PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  29.01.2012
W Bydgoszczy odsłonięto  pamiątkową tablicę na ścianie domu, który Pola Negri kupiła w latach 20. dla swojej matki. Odsłonięcia dokonała aktorka i piosenkarka Natasza Urbańska, która kreuje postać  gwiazdy w musicalu "Polita".

Uroczystość odbyła się w sobotę 28 stycznia. Tablica zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego w centrum Bydgoszczy. Dom ten Pola Negri kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec.

Po odsłonięciu tablicy, w zabytkowym Hotelu Pod Orłem można było posłuchać archiwalnych nagrań Negri, a także prelekcji na temat jej życia.


Natasza Urbańska w musicalu "Polita", fot. AKPA

Pola Negri sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Aktorka angażowała się także w życie miasta, m.in. wystąpiła z apelem do ówczesnych władz Bydgoszczy o "zrobienie porządku" z posągiem "Łuczniczki" w centrum miasta.

Chodzi o rzeźbę nagiej kobiety z łukiem. Jej autorem był berliński artysta Ferdinand Lepcke, a ufundował ją jeden z radnych. Stanęła w 1910 roku w centrum Bydgoszczy, obok ówczesnego Teatru Miejskiego. Figura wzbudzała swą "nieobyczajnością" oburzenie wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała. Władze jednak się nie ugięły, a "Łuczniczka" dziś jest jednym z symboli miasta.

Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: "Żona", "Studenci", "Bestia". Na cześć włoskiej poetki - Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: "Oczy mumii", "Carmen", "Madame du Barry", "Sumurun", reżyserowanych m.in. przez Ernsta Lubitscha. W 1923 wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła w filmach: "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i wielu innych. Przypisywano jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino


WRÓB
PAP
Ostatnia aktualizacja:  29.01.2012
Zobacz również
"Róża". Film, który zakłócił spokój
"Ocaleni". Film o katowickiej katastrofie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll