PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ryszard Kapuściński był podróżnikiem, reporterem i pisarzem. Zmarł 23 stycznia 2007 roku w Warszawie. Miał 74 lata.

Ryszard Kapuściński pracy reporterskiej podporządkował całe swoje życie. Pytany, dlaczego wybrał ten właśnie zawód, odpowiadał - Pasjonowali mnie ludzie, życie, świat. Myślę, że warunkiem bycia dziennikarzem jest po prostu pasja i ciekawość innych i innego. Obowiązkiem reportera jest być tam, gdzie dzieje się coś ważnego i zdawać z tego relację.


Był świadkiem blisko 27 rewolucji, cztery razy udało mu się uniknąć rozstrzelania, brał udział w dwunastu wojnach. - W dziennikarstwie, które ja uprawiam, potrzebne są pewne predyspozycje. Nie można być nadmiernie wrażliwym, bo to uniemożliwiałoby obserwację wydarzeń, ale jednocześnie trzeba mieć pewną dozę wrażliwości, żeby przejąć się cudzym losem i odpowiednio zareagować - pisał.

Pierwszą podróż zagraniczną - do Indii - odbył w 1956 roku. Jechał tam z bardzo słabą znajomością angielskiego. Podczas przesiadki, na lotnisku w Rzymie, kupił "Komu bije dzwon?" Ernesta Hemingwaya po angielsku, a w walizce miał słownik - taki był jego pierwszy zestaw do nauki języka.

W 1957 r. pojechał do Japonii i Chin. W roku 1958 przez dziesięć miesięcy pracował w Polskiej Agencji Prasowej, potem zaproponowano mu etat w "Polityce". Jako wysłannik tego pisma przez cztery lata jeździł po kraju i pisał reportaże, z których najlepsze złożyły się na jego debiut książkowy "Busz po polsku" (1962).

Pierwszą podróż do Afryki Kapuściński odbył zimą 1959/60 - przebywał wtedy w Ghanie, odwiedził też Dahomej i Niger. Zafascynowany dokonującym się w tych latach procesem dekolonizacji państw afrykańskich, poleciał do Kairu, skąd przedostał się do pogrążonego w wojnie domowej Konga. Wraz z dwójką czeskich dziennikarzy został aresztowany, skazany na śmierć i cudem uratowany przez żołnierzy ONZ. Przeżycia z tego okresu opisał w "Wojnie futbolowej" (1978 r.). W 1962 r. został wysłany do Dar es-Salaam, jako pierwszy polski korespondent PAP na całą Afrykę. Spędził tam pięć lat. O narodzinach "trzeciego świata" pisał w "Czarnych gwiazdach" (1963) i "Gdyby cała Afryka" (1969).

Wiosną 1967 r. Kapuściński odwiedził siedem azjatyckich i zakaukaskich republik Związku Radzieckiego, co udokumentował w książce "Kirgiz schodzi z konia" (1968). Jesienią 1967 r. został korespondentem PAP w Ameryce Łacińskiej, gdzie spędził pięć lat. Mieszkał w Chile, Meksyku, Boliwii i Brazylii. Wyprawa zaowocowała książkami: "Dlaczego zginął Karl von Spreti" (1970) oraz "Chrystus z karabinem na ramieniu" (1975).

Po powrocie Kapuściński podjął pracę na wydziale dziennikarstwa UW. Lata 70. były czasem nie mniej intensywnych podróży - na Bliski Wschód, do Indii, na Cypr i do Afryki. Wówczas powstały "Jeszcze dzień życia" (1976), "Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).

W latach 80. wydał pierwszy zbiór wierszy: "Notes" (1986) oraz "Lapidarium" (1990) - cykl krótkich zapisków, refleksji nad życiem. W 1993 powstało "Imperium", relacja z podróży po ZSRR, reportaż z upadku dawnego systemu. Kolejną książką Kapuścińskiego był "Heban" (1998), w której powrócił do tematyki afrykańskiej. W 2004 roku ukazały się "Podróże z Herodotem", zaś w 2006 tomik poezji "Prawa natury".

Ryszard Kapuściński stał stał się bohaterem serii filmów dokumentalnych, m. in. biograficznych "Poszukiwany Ryszard Kapuściński" w reżyserii Filipa Bajona, "Mówili o nim, że lewituje" Anny Brzozowskiej, "Druga Arka Noego" Piotra Załuskiego, „Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego” Beaty Hyży-Czołpińskiej, czy odcinka cyklu "Pejzaże dzieciństwa" realizowanego przez Stanisława Kubiaka.
GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Dokument o "Ósmym dniu tygodnia" wg Marka Hłaski
Film o pierwszym transporcie do Auschwitz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll