PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O dziejach legendarnego filmu "Ósmy dzień tygodnia" według Marka Hłaski opowiada dokument "Wszyscy jesteśmy wymyśleni", którego premiera odbędzie się 30 stycznia 2012 w Warszawie.  W pokazie weźmie udział twórca filmu, Włodzimierz Krygier.

Na przełomie roku 1957 i 1958 doszło do zadziwiającego przedsięwzięcia - 12 lat po zakończeniu wojny powstał w Polsce film fabularny w koprodukcji polsko-zachodnioniemieckiej. Główną rolę kobiecą (Agnieszki Walickiej) zagrała gwiazda niemieckiego kina, Sonia Ziemann. Partnerował jej Zbigniew Cybulski. Scenariusz na podstawie własnego opowiadania napisał Marek Hłasko. Na planie filmowym zrodziła się miłość pisarza i aktorki. Kilka lat później zostali małżeństwem.

 
Sonia Ziemann i Marek Hłasko, fot. Media Kontakt

Praca nad filmem nie szła gładko, próbowano wymowę utworu złagodzić, na co nie zgadzał się Hłasko. Chociaż reżyser Aleksander Ford tekst scenariusza wygładził (usiłując, mimo protestów Hłaski, dopasować wymowę obrazu do urzędowego kanonu), film nie doczekał się polskiej premiery. Przeleżał na półce 25 lat.

Organizacja koprodukcji była możliwa jedynie w krótkim okresie popaździernikowej odwilży. Po uwolnieniu internowanego kardynała Wyszyńskiego, Kościół katolicki stał się główną siłą opozycyjną w Polsce. Podział administracyjny Kościoła nie był rozstrzygnięty przez Watykan, który zajął postawę wyczekującą. Państwa zmieniły granice, ale granice diecezji pozostały niezmienione, biskupstwa były też nadal obsadzone przez Niemców. Los przyszłych granic Polski nie był przesądzony. Ziemie Zachodnie z niemieckiego punktu widzenia  i według prawa międzynarodowego znajdowały się tylko pod polską jurysdykcją aż do traktatów z roku 1990. Na spotkanie z przedstawicielami polskiego Kościoła i laikatu przybył wówczas z Bonn zaufany doradca chadeckiego kanclerza Konrada Adenauera, dziennikarz i działacz niemieckiej Katolickiej Agencji Informacyjnej, Klaus Otto Skibowski. W Polsce spotkał się z Sonią Ziemann. Kulisy powstania "Ósmego dnia tygodnia" łączą się poniekąd z ówczesnymi wydarzeniami politycznymi, a ściślej z tym, co kryło się za misją Skibowskiego...


A. Ford, J. Lipman, S. Ziemann i Z Cybulski, fot. Media Kontakt

Akcja "Ósmego dnia tygodnia" w reżyserii Aleksandra Forda toczy się w Warszawie, u schyłku lat pięćdziesiątych. Piotr (Zbigniew Cybulski) i Agnieszka (Sonia Ziemann) kochają się, lecz nie mogą znaleźć spokojnego kąta, żeby choć przez chwilę pobyć sam na sam. On nie ma dachu nad głową, ona zaś mieszka w małym, obskurnym mieszkanku z rodzicami, bratem alkoholikiem i sublokatorem. Piotr robi co może, by znaleźć dla siebie i dziewczyny jakieś lokum. Jego rozliczne starania kończą się klęskami, co stopniowo załamuje Agnieszkę. Wreszcie szczęście się doń uśmiecha, lecz jest to uśmiech szyderczy. Jego ukochana bowiem oddaje się przygodnie spotkanemu dziennikarzowi.

W 1958 roku "Ósmy dzień tygodnia" pojawił się na ekranach RFN. Spotkał się z dużym uznaniem krytyki. Dobre recenzje zebrał nie tylko reżyser, lecz także aktorzy oraz operator (Jerzy Lipman). Film broni się głównie kreacją Cybulskiego. Stanowi też ciekawy dowód twórczych zmagań dojrzałego, wówczas pięćdziesięcioletniego Aleksandra Forda z debiutującymi młodymi gniewnymi. Polska premiera filmu odbyła się w 1983 roku.


A. Ford, S. Ziemann i Z Cybulski, fot. Media Kontakt

W dokumencie "Wszyscy jesteśmy wymyśleni" w reżyserii Włodzimierza Krygiera o dziejach legendarnego filmu wypowiadają się: Sonia Ziemann i Klaus Otto Skibowski, a także urodzony w Łodzi niemiecki współproducent obrazu Artur Brauner. Ze strony polskiej - m.in. aktorzy Emil Karewicz (grający w "Ósmym dniu tygodnia" rolę sublokatora Walickich) oraz Roman Kłosowski (w filmie - bandzior z ulicy, na której mieszkają Waliccy).

Pokaz filmu "Wszyscy jesteśmy wymyśleni" odbędzie się 30 stycznia 2012 o godzinie 18:00 w Domu Literatury w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89).
EJ/GU
materiały organizatorów
Ostatnia aktualizacja:  27.01.2012
Zobacz również
Zrób jeszcze ciemniej. Rozmowa z Jolantą Dylewską
Pięć lat temu zmarł Ryszard Kapuściński
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll