PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

I znowu się zachwycamy, że stare, polskie filmy tak świetnie się ogląda. I żałujemy, że nie zabraliśmy rodziców, dzieci, przyjaciół, żeby dzielili z nami tę dumę i słodycz, jaką daje poczucie przynależności do pięknego świata większego i starszego niż nasz własny.

16. z kolei premierę zrekonstruowanego polskiego filmu w kinie Kultura zapowiedział tym razem Paweł Sztompke. Przypomniał, że "Giuseppe w Warszawie" miał premierę 48 lat temu, najpierw w Warszawie, a potem we Wrocławiu, ukochanym mieście reżysera filmu, Stanisława Lenartowicza


Przed pokazem "Giuseppe w Warszawie", fot. Kuźnia zdjęć

 Komediowa rola Staszka, malarza, który  za wszelką cenę stara się trzymać z daleka od konspiracji w okupowanej Warszawie to drugi pierwszoplanowy występ  Zbyszka Cybulskiego u Lenartowicza, po udziale w noweli kolarskiej filmu  „Trzy starty”, a przed „Całą naprzód”. 


Roman Kłosowski. Przed pokazem "Giuseppe w Warszawie", fot. Kuźnia zdjęć

 W roli niesfornej siostry Cybulskiego wystąpiła Elżbieta Czyżewska, a w roli tytułowej - Antonio Cifariello. Paweł Sztompke przypomniał, że rolę Włocha w Warszawie miał zagrać Bronisław Pawlik. Reżyser odstąpił jednak od tego pomysłu. Cifariello był nie tylko aktorem, ale również świetnie zapowiadającym się dokumentalistą. W 1968 zginął tragicznie podczas startu samolotu w Afryce na lotnisku w Lusace. Półtora roku wcześniej na dworcu we Wrocławiu zginął Zbyszek Cybulski.

 
 Alicja Wasilewska, przed pokazem "Giuseppe w Warszawie", fot. Kuźnia zdjęć

Jak zawsze podczas premier po latach obecni byli współtwórcy filmu: Alicja Wasilewska, odpowiedzialna za współpracę kostiumograficzną, Jan Matyjaszkiewicz, odtwórca roli Fritza i Roman Kłosowski, grający rykszarza. Z ekranu kinowego spoglądał nieżyjący od roku reżyser, Stanisław Lenartowicz.

Pomysł na pokazanie okupacji na wesoło w niespełna 20 lat po wojnie był śmiały. Włoski żołnierz, wracający do domu na urlop z frontu wschodniego, trafia do mieszkania rodzeństwa, granego przez duet Czyżewska – Cybulski. Skradziono mu w pociągu karabin i podejrzewa o to Marię, która – w przeciwieństwie do brata – żyje działalnością konspiracyjną, potraktowaną w filmie humorystycznie. Członkowie podziemia posługują się komicznymi hasłami, dziewczęta chcą przemycać karabin w futerale na skrzypce, a ukrywający się sąsiad przebiera się za kobietę. Na czas wizyt łączników w mieszkaniu rodzeństwa Staszek odsyłany jest do łazienki. Z powodu obecności  Włocha w mieszkaniu zaczyna sypiać w wannie.

 
Jan Matyjaszkiewicz, fot. Kuźnia zdjęć

Humor filmu  pochodzi również z dialogów. Zderzenie trzech języków, których bohaterowie nawzajem nie rozumieją  jest źródłem nieśmiertelnych gagów.

Na koniec warto przypomnieć tych, którzy mają powody do dumy z powodu własnego zaangażowania w rekonstrukcję filmu, który - jak podkreślają - był wyjątkowo zniszczony.

Rekonstrukcja obrazu "Giuseppe w Warszawie" jest dziełem Studia Filmowego TPS, rekonstrukcją dźwięku zajmowała się firma Toya Studios.


Zofia Czerwińska i Jan Matyjaszkiewicz,  fot. Kuźnia zdjęć

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Sound Place i Studio Company. Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Organizatorami premiery "Giuseppe w Warszawie" są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe „Kadr” i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.


Grzegorz Molewski i Jacek Bromski, fot. Kuźnia zdjęć

Grzegorz Molewski zapowiedział Premiery po latach w 2012. Począwszy od lutego co miesiąc z przerwą na wakacje bedzie można obejrzeć zrekonstruowane: "NIe lubię poniedziałku", "Nikt nie woła", "MIś", "Ucieczka z kina "Wolność", "Życie rodzinne", "Przypadek", "Szwadron", "Paciorki jednego różańca" i "Dolinę Issy".

Wojciech Kabarowski ze Studia Kadr pochwalił się, że reperezentowane przez niego Studio zrekonstruowało dotychchczas 25 filmów, a do połowy 2012 będzie ich 35.

Każdy odrestaurowany film to wielkie wydarzenie, dobrze je świętować w kinie, z innymi widzami. Trwają ferie, bierzcie dzieci i ruszajcie do kina na "Giuseppe w Warszawie". Będziecie się dziwić, będziecie się zachwycać. Będziecie szczęśliwi.

Pokazy filmu w warszawskim kinie Kultura 18 i 19 stycznia, w łódzkim kinie Polonia od 17 do 19 stycznia.

 

 


KS
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  17.01.2012
Zobacz również
Jerzy Kucia. Mistrzowie Polskiej Animacji - część III
Adam Brodzisz bohaterem pierwszej wystawy o amantach kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll