PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  7.01.2012

Rok temu po długiej chorobie zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.  

Urodzony w 1950 roku w Gdańsku, ukończył warszawską PWST w 1972. Debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Następnie zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu".

 
Krzysztof Kolberger, fot. Tomek Kamiński 

Jako reżyser wystawił "Krakowiaków i górali" (Opera Wrocławska, później Teatr Wielki w Poznaniu), "Nędzę uszczęśliwioną" (również Teatr Wielki w Poznaniu), "Żołnierza królowej Madagaskaru" (Opera Szczecińska) oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków".

Droga artystyczna Kolbergera nie była prosta. Warunki zewnętrzne przez lata predestynowały go do ról amantów i romantyków, zarówno w teatrze, jak i w kinie. Ale on potrafił dokonywać wyborów, które przełamywały ten schemat. - Pan Krzysztof zgodził się zagrać coś, co nie było przyjemne ani proste, bo podrywało mit romantycznego bohatera. Pokazał romantyzm fałszywy, podszyty słabością, alkoholizmem, trudnymi stosunkami z własnym ojcem - mówił Krzysztof Zanussi o roli Kolbergera w „Kontrakcie”.

„Od moich wielkich romantycznych ról minęło trzydzieści lat! Wykrzyczałem się już dosyć i uspokoiłem się. (…) Coraz częściej gram nie romantyków i amantów, ale postacie charakterystyczne. Na ogół poważnych facetów, choć niekoniecznie sympatycznych” - opowiadał aktor w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
 
W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005. Wystąpił także jako narrator i solista u boku Krystyny Tkacz, Beaty Rybotyckiej i Krzysztofa Gosztyły w "Mszy Polskiej" H.F. Tabęckiego, do słów ks. Twardowskiego. Był jednym z bohaterów książki "Odnaleźć dobro" (autor Marzanna Graff), w której opowiadał w formie pamiętnika o swoim osobistym spotkaniu z prawdziwym dobrem tkwiącym w człowieku. Znany był z m.in. z ról w "Romeo i Julii", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny", "Kornblumenblau", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy" czy "Ostatnim promie".

W ostatnich latach zagrał w filmach: "Mniejsze zło" (2009) Janusza Morgensterna, "Moja krew" (2009) Marcina Wrony, "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Senność" (2008) Magdaleny Piekorz, "Katyń" (2007) Andrzej Wajdy i "Z miłości" (2007) Leszka Wosiewicza.

W 2007 został odznaczony Krzyże Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 Nagrodą "Totus" w kategorii: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. 

- Krzysztof był jednym z tych aktorów, którzy unaoczniają określenie "artysta" w pełnym tego słowa znaczeniu. Artysta to człowiek, który stwarza rzeczywistość, a nie tapla się w rzeczywistości zastanej” - mówił wstrząśnięty śmiercią aktora Jan Englert.

Krzysztof Kolberger został pochowany na warszawskich Powązkach. Podczas ceremonii na cmentarzu, przy jego grobie odtworzono nagranie Leonarda Cohena – Dance Me to the End of Love.

Pośmiertnie odznaczony Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej".

KS
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Zbyszka Cybulskiego nie ma od 45 lat
Wykłady Akademii Polskiego Filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll