Właśnie tu powstało około stu najważniejszych polskich produkcji i chcą to wyporzystać samorządowcy.
Pierwszy klaps na planie „Ogniem i Mieczem” padł w 1997 r. w Sierpcu, rok później, w tym samym mieście, rozpoczęły się zdjęcia do „Pana Tadeusza”. Parostatek z filmu „Rejs” pływał po Zalewie Zegrzyńskim w Nieporęcie.
Kadr z filmu "1920. Bitwa warszawska", fot. Forum Film
Na Mazowszu powstawały "Stawka większa niż życie”, „Boża podszewka”, „CK dezerterzy”, „Cwał”, „1920. Bitwa Warszawska”, czy „Klan” i „M jak Miłość”.
Marek Szymański, autor książki „Polska na filmowo”, zauważa, że nawet seriale, osadzone w innym mieście, są realizowane na Mazowszu. Tak jest z serialem „Ojciec Mateusz” – zauważa.
Serialowy kościół nie mieści się w Sandomierzu, ale w Gliniance – to drewniany kościół z XVIII wieku pod wezwaniem św. Wawrzyńca. W Gliniance kręcone są zarówno plenery zewnętrzne jak i sceny wewnątrz.
– Urząd marszałkowski, chce promować region pokazując krajobrazy, miasteczka i zabytki znane z filmów – dodaje Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Mazowiecki szlak turystyczny to na przykład Twierdza Modlin, Pałac w Radziejowicach, Pałac w Wilanowie, parki oraz wały wiślane w Łomiankach.
– Mazowsze jako pierwszy region w kraju chce stworzyć szlaki filmowe – przypomina Marek Szymański. Filmowcy wybierali plenery na Mazowszu ze względów praktycznych – dodaje. Tu jest całe zaplecze produkcyjne, jest wytwórnia i aktorzy i dlatego łatwiej kręcić zdjęcia pod Warszawą.
Najbardziej lubiane przez filmowców plenery to: Czerwińsk nad Wisłą, Jeruzal, skansen w Nowej Suchej, Nowy Dwór Mazowiecki, Jabłonna, Płock, Podkowa Leśna, Radziejowice, Zalew Zegrzyński i Sierpc.