PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Od 7 do 16 stycznia w ramach projektu Polska Światłoczuła po kraju będzie podróżował film w reżyserii Wojciecha Staronia "Argentyńska lekcja". Wielokrotnie nagradzany dokument odwiedzi małe miasta i miasteczka, pozwoli mieszkańcom nie mającym dostępu do sztuki filmowej obcować z kinem. Wojciech Staroń wyrusza w trasę po Polsce, w każdym miejscu spotka się z widzami i podyskutuje o swoim filmie. Istotą Polski Światłoczułej jest możliwość rozmowy z twórcą filmowym, wymiana opinii o dobrym, polskim filmie.

Po spektakularnym sukcesie na największej w Azji imprezie poświęconej produkcjom dokumentalnym - Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie w Chinach, gdzie "Argentyńska lekcja" zdobyła Grand Prix, dokument rusza w Polskę. Wojciech Staroń otrzymał również wiele innych wyróżnień za ten film m. in. w 2011 na Krakowskim Festiwalu Filmowym Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu, Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia, wyróżnienie w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Plus Camerimage 2011 oraz na zagranicznych festiwalach: w Lipsku (Nagroda Silver Dove), Mińsku (Grand Prix) oraz Florencji (Nagroda dla Najlepszego Reżysera).


Kadr z filmu "Argentyńska lekcja", fot. Staroń-Film

"Argentyńska lekcja" to opowieść o siedmioletnim Janku, synu reżysera, który razem z rodzicami udaje się do Argentyny. Dla młodego bohatera nie jest to tylko spotkanie z nową społecznością, językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki Janek wkracza w fascynujący świat zabaw i jednocześnie odkrywa nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

Światłoczułe miejsca, w których pokazana zostanie "Argentyńska lekcja":

07.01 Supraśl
08.01 Kętrzyn
12.01 Ostrów Wielkopolski
13.01 Radoniów
14.01 Nowy Wiśnicz
15.01 Sanok
16.01 Uherce Mineralne i Krasnystaw

Wojciech Staroń jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1996). W 1998 roku otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka, Nagrodę Główną "Srebrny Lajkonik" Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Białą Kobrę - Grand Prix IX Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu za film dokumentalny Syberyjska lekcja. Najnowszy dokument "Argentyńska lekcja" nawiązuje właśnie do poprzedniego obrazu „Syberyjska lekcja” - filmu o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców.

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Tworzymy niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego odbywają się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w synagodze, w wiejskiej świetlicy czy domu kultury.„Dzielimy się” ze światłoczułymi widzami z całej Polski dobrym, polskim filmem i pragniemy o nim rozmawiać, spierać się, uczyć wrażliwości. Organizujemy konkursy na najlepszą recenzję filmową, na zwycięzców czekają interesujące nagrody. Szczegóły na stronie: www.polskaswiatloczula.pl

KS
Polska Światłoczuła
Ostatnia aktualizacja:  13.01.2012
Zobacz również
Jubileusz Zygmunta Koniecznego
Stare polskie kino w sieci gratis
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll