PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
AKTUALNOŚCI
  16.12.2011
Filozof i pisarz Zygmunt Bauman jest bohaterem filmu dokumentalnego, którego premiera odbyła się 16 grudnia 2011 roku w kinie Muranów w Warszawie. Krzysztofowi Rzączyńskiemu, autorowi filmu  „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana" udało się stworzyć, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego córek portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów, twórcy koncepcji ponowoczesności.

Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne „jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić” opowiada o książkach, przeświadczeniach, własnej przeszłości i życiu w ponowoczesnym świecie.


Kadr z filmu „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana", fot. NiNA

Film zrealizowany został na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w związku z Europejskim Kongresem Kultury, który  odbył się we wrześniu we Wrocławiu, jako jedno z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji.

W prawie godzinnym dokumencie podzielonym na trzy części - Kultura, Europa, Świat - refleksje Zygmunta Baumana na temat kultury, przeplatają się z wątkami osobistymi.

 Twórcy filmu stworzyli, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego trzech córek, filmowy portret Baumana.- Córki profesora są niezwykle otwarte i bardzo chętnie mówią o nim. (...) Rekompensują być może w ten sposób to, że profesor sam nie chce mówić o sobie - opowiadał przed projekcją reżyser filmu Krzysztof Rzączyński.

Kadr z filmu „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana", fot. NiNA

W opinii Rzączyńskiego, prof. Bauman mówi o sobie jednak najwięcej poprzez opowiadanie o tym, czym się zajmuje. - Paradoksalnie, w ten sposób bardzo dużo przekazuje nam o sobie, o tym jakim jest człowiekiem, jak przygląda się rzeczywistości, jak słucha innych ludzi, jak widzi los człowieka we współczesności  - ocenił reżyser.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki - Lidia i Irena, oraz w Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złoty medal Gloria Artis. Część zdjęć powstała też w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki - Anny Sfard.


Kadr z filmu „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana", fot. NiNA

Wśród najważniejszych prac Baumana (ur. 1925) znajduje się m.in. wydana w 1989 r. "Nowoczesność i Zagłada", za którą Bauman otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno.

Inne książki Baumana to m.in. "Europa - niedokończona przygoda", "Płynna nowoczesność", "Płynne życie", "Razem osobno", "Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie", "Życie na przemiał", "Płynny lęk".

Zygmunt Bauman urodził się w niepraktykującej rodzinie polsko-żydowskiej. Studiował w Związku Radzieckim, a potem na Uniwersytecie Warszawskim, z którego został usunięty w 1968 r. w trakcie  antysemickiej nagonki, związanej z tzw. wydarzeniami marcowymi.


Kadr z filmu „Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana", fot. NiNA

Po wyjeździe z Polski wykładał w Izraelu. W 1971 r. osiadł w Anglii, gdzie związał się z  uniwersytetem w Leeds, na którym pracował aż do przejścia na emeryturę. Bauman aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Wydaje książki, pisze eseje. W 2004 r. został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu


WRÓB
PAP / NiNA
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2012
Zobacz również
Tajemnice "Cudzych listów"
Gliński śladami Hasa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll